Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Niestandardowe pomoce do jogi dla osób ze spektrum autyzmu cz. 1

 

Niestandardowe pomoce do jogi dla osób ze spektrum autyzmu cz. 1

 

Podczas prowadzenia zajęć jogi dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera napotykam wiele trudności, które nie występują podczas prowadzenia zajęć dla osób neurotypowych. Osoby ze spektrum autyzmu bardzo często mają trudności z odwzorowywaniem prezentowanych asan, a podpowiedzi werbalne są dla nich najczęściej niezrozumiałe i powodują większy zamęt. W takich sytuacjach niezbędne jest zastosowane pomocy „niestandardowych”, aby w jak najbardziej klarowny sposób wytłumaczyć podstawy pozycji.

 

„Podkładki”

Pierwszą niestandardową pomocą, którą stworzyłem na potrzeby zajęć są „podkładki” służące do nauczenia prawidłowego ustawienia dłoni oraz stóp na macie, podczas wykonywania konkretnej asany. Ponieważ prawidłowe ułożenie dłoni oraz stóp, jest kluczowe podczas budowania każdej pozycji.

 

 

Zastosowanie

Podkładki należy ułożyć na macie tak, aby osoba wykonująca asanę wiedziała w jaki sposób ma ustawić dłonie lub stopy. Następnie dajemy polecenie werbalne np.: „połóż ręce na podkładki”, co wydaje się być prostsze do zrozumienia dla osoby niepełnosprawnej, niż: „ustaw dłonie z przodu maty na szerokość barków, rozstaw szeroko palce dłoni … itd. W taki sam sposób postępuję z „podkładkami” na stopy: „ustaw stopy na podkładki”, zamiast długiego, najczęściej niezrozumiałego polecenia: „skocz do rozkroku, stopy ustaw równolegle, palce stóp do przodu … itd”. Podczas komunikowania się z osobami ze spektrum autyzmu, wszystkie polecenia powinny być krótkie i klarowne, a nasze słownictwo powinno być jak najbardziej zrozumiałe, dostosowanie do możliwości poznawczych uczestników zajęć.

Ważne jest, aby kolor „podkładek”, był kontrastujący z kolorem maty. Ułatwi to uczestnikom zajęć zlokalizowanie „podkładek”, oraz prawidłowe wykonywanie poleceń.

 

 

 

Jak wykonać „podkładki”?

Samo wykonanie takiej pomocy jest bardzo proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy wziąć starą, wysłużoną matę, narysować na niej kształt dłoni oraz stopy i wyciąć wcześniej narysowane kształty. Proste, szybkie do wykonania, bardzo tanie i przede wszystkim bardzo pomocne podczas prowadzenia zajęć :)

 

 

 

Prezentowane przeze mnie pomoce, są jedynie propozycją do zastosowania podczas prowadzonych zajęć, oczywiście można je modyfikować wedle swojego uznania, dostosowując je do konkretnych potrzeb uczestników zajęć.

 

Autor:

Mariusz Żelazko

Więcej informacji na: www.asdjoga.jimdo.com

Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.