Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Orzeczenie o niepełnosprawności

Orzeczenia o niepełnosprawności dotyczą osób do 16 roku życia. Powyżej tego wieku mówi się o orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności. Oba rodzaje orzeczeń wydawane są przez Powiatowy Zespół
do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
.


Orzeczenia te należy przedłożyć w procesie ubiegania się o wszelkie typu świadczenia, takie jak:

 • świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny,
 • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu edukacji i rehabilitacji,
 • korzystanie z ulg podatkowych,
 • z ulg w przejazdach komunikacją PKP/PKS,
 • dofinansowanie do udziału w turnusie rehabilitacyjnym,
 • możliwość przedłużonego o 3 lata urlopu wychowawczego.


Wnioski mogą być składane przez:

 • pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego (np. rodzica dziecka),
 • na wniosek Ośrodka Pomocy Społecznej za zgodą osoby lub jej przedstawiciela

Przy ubieganiu się o wydanie orzeczenia wymagane są następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie orzeczenia (druk można pobrać w siedzibie Powiatowego Zespołu bądź w Ośrodku Pomocy Społecznej)*
 • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane przez lekarza specjalistę (zaświadczenie to powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
 • dokumenty, które posłużą do ustalenia niepełnosprawności (opinie lekarskie, wyniki badań).

Po złożeniu wniosku jest on następnie rozpatrywany przez minimum zespół dwuosobowy. Zespół ten może wezwać wnioskodawcę. Jeśli wniosek dotyczy dziecka, wówczas wnioskodawca musi przybyć wraz z dzieckiem. Przewodniczącym zespołu orzekającego powinien w przypadku osób z zaburzenia ze spektrum autyzmu być lekarz psychiatra.

W orzeczeniach stosowane są różne kody w zależności od choroby. I tak osoba z autyzmem będzie mieć wpisany w orzeczeniu kod 02-P (oznaczający choroby psychiczne). Upośledzenie umysłowe oznaczane jest jako 01-U, a epilepsja jako 06-E.

 


* Jeśli ktoś z Państwa dysponuje skanem i chciałby się nim podzielić, bardzo proszę o przesłanie go mailem na adres forumautyzmu@gmail.com

* Zdjęcie zostało wykonane przez: Karol Wiszniewski, Warsaw, Poland, http://www.v-illusion.com/

Anonim

Witam. Mój syn ma jeszcze wprawdzie 02-P ale...

Komunikat Fundacji SYNAPSIS W wyniku naszych kilkuletnich działań w imieniu Porozumienia AUTYZM-POLSKA i współpracy z Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu oraz Pełnomocnikiem Rzadu ds. Osób Niepełnosprawnych z początkiem roku 2010 weszły w życie ogłoszone po koniec grudnia 2009 r. dwa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które wprowadziły do systemu orzecznictwa o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności odrębny kod całościowych zaburzeń rozwojowych. Kod CZR uzyskał nazwę 12C.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 22 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U.09.226.1829, Dz. U. z dnia 31 grudnia 2009 r.)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.09.224.1803, Dz. U. z dnia 30 grudnia 2009 r.)

tak więc autyzm to teraz: 12-C

Pozdrawiam i zapraszam na:

http://deszczowy-chlopiec.blog.pl

Miasto: Warszawa

Polecam bardzo dobre opracowanie ze strony Fundacji Synapsis (załączam do tego postu jeśli się uda)

PodglądZałącznikWielkość
orzecznictwo_niepelnosprawnosc.pdf75.9 KB
Miasto: Białystok

Czeka nas kolejne przedłużenie orzeczenia. Z "nowości" o których się dowiedziałem to potrzebny jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (dobrze, że jeszcze nie zaświadczenie z parafi i 12 ostatnich druczków opłaty abonamentu radiowo-tv). Przy próbie ustalenia po co rzeczony akt urodzenia jest potrzebny dowiedziałem się, że w celu ustalenia tożsamości dziecka (sic!). Rozumiem, że mając takowy akt urzędnik od razu pozna, że rodzic chciał biedne Państwo oszukać i przyszedł zniepełnosprawnym dzieckiem sąsiadów w celu wyłudzenia świadczeń.

Kolejny absurd to terminy. Nie można wyznaczyć terminu zespołu przed upływem okresu na jaki jest wydane poprzednie orzeczenie. Dopiero zaś po otrzymaniu orzeczenia (conajmniej tydzień po spotkaniu z zespołem) można złozyć wniosek o legitymację osoby niepełnosprawnej. W efekcie prez min. 2 tyg. dziecko nie może korzystać np z przysługującego mu prawa do przejazdów komunikacją miejską. Jakby wniosku o legitymację nie można było złożyć wcześniej i otrzymać legitymacji (lub nie) razem z orzeczeniem. Podsumowując - czeka rodzica co najmniej trzykrotne odwiedzenie instytucji.

Należy też przypilnować by orzeczenie uzyskać w kilku egzemplarzach (będzie potrzebne do innych celów np. składając wniosek o zasiłek pielęgnacyjny). W ramach oszczędności (?) nasz Powiatowy Zespół... wydaje jeden egzemplarz i każe sobie we własnym zakresie skserować i wrócić do szacownej instytucji z kserami to łaskawie poświadczą za zgodność z oryginałem.  Mam nadzieję, że kiedy już nasze Państwo poradzi sobie ze sławnym jednym okienkiem przy rejestracji firm to zajmie się dalszą likwidacją innych biurokratycznych barier i absurdów.

 

Pozdrawiam i zapraszam na:

http://deszczowy-chlopiec.blog.pl

Miasto: Śląsk

Generalnie Zespoły mają 30 dni na wydanie decyzji, a w sprawach szczególnych to 60 dni. Odwołujący się mają 14 dni na odwołanie do wojewódzkiego zespołu i 30 dni na odwołanie do sądu. W teorii komisja powinna brać pod uwagę zaświadczenie lekarskie i dokumentację medyczną, w praktyce tak nie jest. Nadal spotyka się członków komisji z brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pomijam elementarne braki w wiedzy na temat autyzmu. Może powinni wprowadzić obowiązkowy egzamin bez możliwości poprawek, ale pewnie nie miałby kto orzekać.

Miasto: Krk

Dopisuję się tutaj bo za bardzo nie wiem gdzie przelać swoją gorycz. Właśnie przyszło mi orzeczenie z Wojewódzkiej. W Powiatowej składałam o przedłużenie z możliwością otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. Mam 10 letniego syna z Zespołem Aspergera + Astma oskrzelowa+ Alergia. Dostałam przedłużenie, ale bez możliwości opieki nad dzieckiem czyli bez możliwości pobierania świaczenia pielęgnacyjnego. Złożyłam odwołanie o zmiane symbolu schorzenia, bo nie wiem czemu usilnie wpisali mi 02-P (a jak wszyscy już wiedzą od 2010 r mamy  12-C) oraz ze wskazaniem, że syn wymaga na codzień pomocy opiekuna. Jak wcześniej się dowiedywałam na te schorzenia powinnam dostać ten zapis bez problemu. I co??? Po miesiącu oczekiwania od komisji bo Wojewódzkiej się sie spieszyło, żeby wysłać orzeczenie (powinno być 14 dni) dostałam odmowę, zmieniono nam symbol ale nie przyznano mi konieczności opieki czego za bardzo nie jestem w stanie pojąć, tym bardziej że teraz tylke się mówi o konsekwencjach autyzmu. I zostałam z niczym, pomimo pięknych frazesów, jak to matki dzieci niepełnosprawnych w związku z niepodjęciem zatrudnienia lub rezygnacji mogą otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne i spokojnie opiekować się swoim dzieckiem. Aż żal bierze na to co u nas się dzieje Sad((

Miasto: Śląsk

Wojewódzki zespół ma 30 dni na wydanie decyzji, a w sytuacjach skomplikowanych 60 dni. Ja czekałam od 14 lipca do 21 września, w d.... terminy.  Masz 30 dni na odwołanie się do sądu.

Ja mam wrażenie, że oni celowo nie dają, żeby zaoszczędzić. Potem państwo będzie utrzymywać autystyków w domach pomocy, a gminy będą dopłacać, bo przeciwdziałanie zjawisku jest im obce.

Miasto: Kraków

Miałam taką samą sytuację - dość , że Komisja "uzdrowiła" mojego syna to na dodatek uznała, że nie wymaga on stałej opieki. Zrobiłam wtedy 2 rzeczy :

1) poszłam z moim synem do pani przewodniczącej Powiatowego Zespołu..., do gabinetu, zapytać co mam w tej sytuacji zrobić gdyż na termin komisji po odwołaniu trzeba było czekać aż 3 miesiące a świadczenie było całym moim dochodem, no i syn wymagał 24 godzinnej opieki! Przy okazji tej wizyty mój syn "przestawił" gabinet pani przewodniczącej tak, że powiedziała iż jako psychologowi jej to zupełnie wystarcza do oceny i ona weźmie do rozpatrzenia nasze odwołanie na kolejną komisję, w przeciągu kilku dni.

2) Od razu na tej wizycie złożyłam odwołanie, które wczesniej sobie przygotowałam. Miało 7 stron gdyż opisywało dokładnie wszystkie deficyty i schorzenia mojego syna, zachowania, reakcje, itd w konkretnych sytuacjach i równocześnie w oparciu o punkty  "Rozporządzenia w sprawie orzekania..."

Aby skutecznie się odwołać musisz poczytać CAŁE to roporządzenie i potem przełozyć to na Twoją sytuację, "wpisać w nie" swoje dziecko.

Ja dostałam nowe orzeczenie, takie jak powinnam czyli adekwatne do chorób syna ( też  Asperger , padaczka, upośledzenie)  po miesiącu (komisja faktycznie rozstrzygła odwołanie po kilku dniach i juz nawet nas nie wzywali).Powodzenia!

Miasto: Chojnice

Jesteśmy świeżo po dobiorze orzeczenia. Byliśmy na komisji po raz pierwsz i powiem Wam, że bez żadnego kłopotu dostaliśmy. Jest wpisane 12-C na 2 lata i punkt 7 i 8 na tak. Więc ok.

 

Taka podpowiedz dla wszyskich: w uzasadnieniu mam podane, że orzeczenie jest wydane na podstawie złożonej dokumentacji i w nawiasie wpisali dokument, który szczególne miał znaczenie, a mianowicie  opinia z Poradni Pedagogiczno Psychologicznej.

Powiem Wam, że my w PPP uzyskaliśmy super wsparcie i pomoc dla naszego synka. A ta Opinia to: Opinia w sprawie potrzeby wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jest to kilku stronnicowy dokument, w którym jest wszystko, od przebiegu rozwoju od urodzenia, przez poziom rozwoju dziecka opisany szczegółowo dla poszczególnych swer rozwoju, do zachowań charakterystycznych dla autyzmu i zadania do realizacji przy wczesnym wspomaganiu. Więc mając ten dokument z podaniem wszystkiego jak na tacy nie musieli nawet za wiele pytań zadawać.

 

Pozdrawiam, Tata Tomka

Miasto: Śląsk

Mój syn miał orzeczenie o niepełnosprawności i pkt.7 i 8 na tak - o 16 roku życia wymagał stałej opieki. Skończył 16 lat i nie wymaga, bo go "w papierach" pani lekarz medycyny uzdrowiła i dała mu lekki stopień, bez wskazań. 12-c też nie dostał. Po odwołaniu do wojewódzkiego w Katowicach, a tam zmienili jedynie stopień na umiarkowany i usłyszałam od psychologa, że"... jak by musiał zostać sam, to by został". Lekarz go powitał słowami "Słucham pana," i po chwili braku odpowiedzi powtórzyła "No słucham pana". W tej chwili jesteśmy po wizycie u biegłego sądowego i czekamy na sprawę w sądzie.

Kim jestem: Inne
Miasto: Śląsk

Witam ! 

Jestem tu nowa , ale mam ten sam problem i nie wiem jak napisac odwołanie od orzeczenia , bo te w pewnym stopnio uzdrowiono mojego syna . Była bym wdzieczna jak by mi ktos podpowiedział jak to napisac . Pozdrawiam !

Miasto: Mazury

Ja dopiero szykuję się na komisję (już czwarta). Z góry wiem, że na świadczenie pielęgnacyjne nie mam co liczyć. Syn ma 12 lat, a wygląda na co najmniej 14 i na pierwszy rzut oka jest typowym chłopcem. Syn ma autyzm , ale już dwa lata temu lekarz orzecznik uznał, że moja opieka jest zbędna- dopiero po odwołaniu zmieniono decyzję w punkcie 7 orzeczenia.

Niestety słyszłam, że obecnie orzecznicy starsze dzieci traktują jako radzące sobie w życiu codziennym; jeśli nie prowadzisz dziecka za rękę to już jest zdrowe itp.....To jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla tych dzieci. Dziecko autystyczne czy jest to 7-mio latek czy 12-sto latek wymaga ciągłej rehabilitacji i terapii zarówno w placówkach specjalistycznych jak i w domu. Nie wyobrażam sobie jak takie dziecko przyjdzie ze szkoły, włączy gaz i podgrzeje sobie obiad, rozpali w piecu (idzie zima)albo będzie siedział w zimnie i czekał na powrót rodziców, odrobi lekcje( gdzie trzeba mu na nowo tłumaczyć lekcje i uzupełniać notatki i, gdyż nie nadąża z pisaniem),a kiedy terapia specjalistyczna, na którą trzeba dojechać ponad 20 km, czasami jest to nawet codziennie w różnych godzinach. Zaczął się okres dojrzewania co wiąże się z wybuchem hormonów nie będę rozpisywać się na temat, ale powiem, że jest to dość trudny okres..........i bałabym się zostawić dziecko bez opieki.

Nie pracuję, sprawuję opiekę nad chorym dzieckiem najlepiej jak umiem. Wiem, że taka opieka jest i będzie mu potrzebna jeszcze przez jakiś czas. Każde dziecko jest inne nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Już poprzednim razem lekarz sugerował, abym poszła do pracy.Ludzie kto mi da taką pracę żebym mogła wychodzić o różnych porach, kto wogóle da mi pracę? Przecież w naszym województwie jest największe bezrobocie. Nie wiem jak to będzie na komisji, ale jedno jest pewne przyszłośc mojego syna jest dla mnie najważniejsza. W dalszym ciągu będę mu pomagała w usamodzielnianiu się, w nauce i w doworzeniu na systematyczne zajęcia do Oś. Specjalistycznych.

pozdrawiam wszystkich rodziców

Miasto: Śląsk

Orzecznik ma się skupić na tym jak dziecko funkcjonuje, a jak chce uzdrawiać to niech zapisze się na kursy bioenergoterapii etc.

A co powiesz na biegłego sądowego, który każe dziecku narysować człowieka, dom- zabiera mu kartki w połowie rysunków i pisze w opinii sądowej, ze rysunki nie nadają się do interpretacji...

Na komisjach lekarskich po 16 roku życia  dają osobom z autyzmem wskazania do pracy. Ja myślę, że oni mają polecenie z góry, żeby " uzdrawiać". Dziwię się, ze nikt tą sprawą się do tej pory nie zajął.

Miasto: Łódxkie

Witam

Trochę nie rozumiem... skoro Asperger, to chyba nie powinno być upośledzenia... Aspergera orzekają (chyba) gdy jest norma intelektualna. Proszę w tej kwestii o wyjaśnienie specjalisty.

 

Pozdrawiam

Miasto: Lodz

mam identyczny problem rownierz z 10 latkiem czytajac twoj liscik jakbym czytala o swoim synku jestem wlasnie na etapie odwolywania sie wogole nawet nie wpisano mu symbolu choroby psychicznej  teraz czekam na wyrok bo inaczej tego nazwac sie nie da a nasze dziecicierpia  na tym najbardziej  mam jeszcze takie pytanie czy pani dziecko tez ma problem z akceptacja w szkole

Miasto: Mazury

Jeśli chodzi o szkołę to było i jest różnie. Na początku jego zachowania było nieprzewidywalne. Trudno było przystosować się, zaakceptować zasady i warunki panujące w grupie.Dochodziło do tego, że uczestniczyłam razem z nim w zajęciach przedszkolnych. W miarę upływu lat powoli dostosywywał się do zasad, ale w dalszym ciągu bywają mniejsze lub większe problemy.

Dużym plusem jest fakt, że dzieci się znają od zerówki i uczęszczają potem razem do kolejnych klas. Mojego syna klasa traktuje obojętnie; nie dokuczją mu, nie zaczepiają ot jest bo jest... Oczywiście podejście innych dzieci zależy głównie od niego samego. Nie jest szykanowny, gdy jego zachowanie jest dobre tzn. spokojny, wyciszony, ale kiedy następuje złość, zdenerwowanie i seria różnych stereotopii to bywa różnie.

Ważne jest też podejście nauczycielii -powinni okazywać wsparcie, wyrozumiałość i pomoc bez etykietowania ucznia z problemami. Należy rozmawiać z nimi o problemach dziecka jakie ma odnośnie danego przedmiotu i oczywiście przedstawiać opinie czy zaświadczenia , gdyż niektórzy to służbiści i nie wystarczy słowo rodzica ( w tym celu Poradnia Pedagogiczna jest pomocna).

Syn jest o tyle w dobrej sytuacji, że od piątego roku życia uczęszcza do tej samej szkoły(zerówka, podstawówka, potem gimnazjum) i sądzę, że do końca jego edukacji będzie to ten sam budynek.

Ogólnie nie jest źle, ale nasze społeczeństwo nie należy do nadmiernie wyrozumiałego i zawsze znajdą sie takie jednostki, które wykorzystają odmienność. Należy z nimi walczyć, a przede wszystkim walczyć w zarodku. Trzeba być w stałym kontakcie ze szkołą żeby w razie potrzeby reagować, no i okazywać duże wsparcie takiemu dziecku; tłumaczyć czasami po kilka razy, wyjaśniać, rozmawiać poprostu być......

Pozdrawiam

-W kolejnym liśie opowiem jak poszło na komisji

Miasto: Mazury

Witam

Nawiązując do mojego porzedniego postu wraz z synem jestem już po komisji, a dokładnie po dwóch.

Komisja powiatowa przyznała orzeczenie o niepełnosprawności, ale orzecznik uznał, że syn nie wymaga opieki osoby dorosłej i otwarcie powiedział, że odmowa w punkcie 7 wiąże się  z kwestią pieniędzy i procedurami administracyjnymi. Po odwołaniu  udałam się do komisji woj. i tam w punkcie 5 i 7 przyznano, iż dziecko wymaga takich potrzeb.

Myślę, że nie trzeba niczego dodawać oprócz tego, że nie należy poddawać się. Pozdrawiam

Miasto: Lublin

Witam

 Mam taką prośbę, otóż złożyłam dokumenty o nadanie niepełnosprawności dla mojego syna, który ma autyzm atypowy. Bardzo zależy mi aby przyznali mi punkt 7 ponieważ nie mogę podjąć pracy. Mój starszy 12 letni syn ma Zespół Aspergera i dostał w siódmym punkcie " nie wymaga", nie odwoływałam się ponieważ jestem z tych , że nie wypada. I tak to trwa , sami wiecie ,że trzeba być z dzieckiem non stop, co będę się rozpisywać. Teraz gdy będę na komisji czy warto wspominać o moim starszym synie, czy to przypadkiem nie pogorszy, bo wiecie, że na komisji to najlepiej się nie odzywać. Młodszy syn ma 5 lat. wymaga intensywnej terapii, a starszy syn można powiedzieć , że jeszcze większej terapii, ale na to potrzebny jest czas. Na obecną chwilę nie jestem w stanie pracować. Proszę, napiszcie mi co mam mówić na komisji może ktoś miał podobny przypadek. 

Miasto: Mazury

Z doświadczenia wiem, że co by nie powiedzieć to i tak wezmą pod uwagę co chcą. Ja na przedostatniej komisji podałam tyle argumentów, które świadczyły o potrzebie ciagłej opieki i następstwach choroby a i tak "odgórne przepisy" wzięły górę.No, ale jeśli już dadzą dojść do głosu to oczywiście proszę mówić o rodzeństwie jak choroba na nich wpływa, podkreślić  ich (oczywiście nie zawsze) negatywne relacje, o potrzebie zaprowadzania i przyprowadzania ze szkoły o zachowaniu wśród ludzi, pilnowaniu higieny o stałej kontroli, nieprzewidywalności...

Proszę być dobrej myśli młodsze dzieci mieszczą się w ich "procedurach", a do dokumentacji dołączyć wszystkie zaświadczenia o stanie zdrowia jeśli dziecko ma też inne schorzenia (np.okulista,ortopeda,alergolog, dermatolog,psycholog.....) można uzupełnić później i zanieść na komisję. Powodzenia

Ja na Pani miejscu nie przejmowałabym się, że" nie wypada" dobro dziecka jest najważniejsze, a nikt wyżej nie zatroszczy się o nasze dzieci oprócz nas samych. Trzeba zabiegać o wszystko o co się da (dofinansowania z PFRON-u na przedmioty ortop.czy  inne pomoce o terapie w specjalistycznych placówkach, w poradniach)

Pozdrawiam

Miasto: Lublin

Dziekuję za podpowiedź. Napiszę jak mi poszło na komisji, mam nadzieję, że mieszczę się w ich kryteriach...

Miasto: Śląsk

§ 2. 1. Do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku, należą:
5) całościowe zaburzenia rozwojowe powodujące znaczne zaburzenia interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz nasilone stereotypie zachowań, zainteresowań i aktywności,

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1.02.2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia

 

Dz. U. z 2002 r. nr 17, poz. 162 z późn.zm.

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,27,27,923,,,rozporzadzenie-ministra-pracy-i-polityki-spolecznej-z-dnia.html

Miasto: Kłobuck

Witam chciałam zapytać jak jest ze świadczeniem pielęgnacyjnym na dziecko z zespołem Aspergera syn dostał symbol 02P ale w punkcie 7 mam ze nie wymaga stałej opieki.a w punkcie 8 mam ze wymaga stałego współudziału na co dzień opiekuna.czy na coś takiego dostane świadczenie.synowi określają niepełnosprawność od 2005r.a orzeczenie dostałw 2012r

Miasto: Śląsk

Nie, żeby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne punkt 7 i 8 muszą brzmieć wymaga.

"jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności."

 

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania-/test-swiadczenia-pielegnacyjne/swiadczenie-pielegnacyjne/

Miasto: Myślenice

My też mamy "nie wymaga" w punkcie siódmym, teraz dopiero zwróciłem na to uwagę gdy okazało się, że żona będzie musiała chyba zrezygnować z pracy bo z wszystkimi zajęciami Zosi, terapią etc. nie wyrabiamy. Byłem już w Starostwie, na odwołanie jest za późno (było na to 14 dni a nie wiedziałem, że punkt 7 kiedyś mi się przyda), można jedynie złożyć nowy wniosek z adnotacją, iż zmianie uległ stan zdrowia dziecka. Trzeba będzie opinię od psychiatry i psychologa zdobyć na nowo z adnotacją że dziecko wymaga obecności opiekuna etc, mamy jeszcze badanie EEG od neurologa wskazujące na występowanie stanów napadowych... Swoją drogą pokażcie mi trzyipółletnie dziecko, które nie wymaga ciągłej opieki dorosłego... chory kraj, chore przepisy.

Miasto: Reda

Witajcie, Ja szybko opisze naszą sytuacje.
Synek urodził sie z wada serca TGA dostaliśmy orzeczenie na dwa lata i mamy punkty 7i8 że wymaga, i przez ta dwa lata okropnie dużo sie wydarzyło, bo problemy z serduszkiem są, dotego doszła nam Celiakia i brak tolerancji na mleko. Mało tego to swierdzili u nas Autyzm, i mamy problemy jeszcze rehabilitacyjne i to różne. I teraz wezwali mnie na komisje i sie zastanwaima, czy dostaniemy. Bo my nadal jesteśmy w trakcie jakiś diagnoz, komisji i innych wizyt w poradniach przeróżnych. I możecie mi powiedzieci dzieci z autyzmem dostaj grupe tak jak dzieci z ZD do 16 roku czy my mamy na jakiś czas tylko np na 5 lat???
Pozdrawiam

Miasto: Śląsk

Zależy na kogo trafisz na komisji. To jest wolna amerykanka. Mój syn na komisjach do 16 r.ż. dostawał najdłużej na dwa lata. Niektóre dzieci z ZD dostawały na rok, na dwa lata. Tu nie ma reguły.

Miasto: Lublin

Miałam napisać jak mi poszło na komisji i dopiero teraz piszę. Ku mojemu zdziwieniu, nawet nie musiałam duzo mowić, pani doktor oznajmiła mi , że przyznają 7 i 8 punkt w orzeczeniu mojego syna. Wniosek jest jeden, moim zdaniem, trzeba trafić na "dobrą komisję", a nie na taką, która " uzdrawia nasze dzieci" . 

Miasto: Mazury

Cześć Kasia

Pomimo Twoich obaw na komisji poszło dobrze. Wiem doskonale, że wszyscy chcielibyśmy, aby nasze dzieci były zdrowe i żebyśmy nie mieli doczynienia z lekarzami, komisjami, ale niestety takie są realia. Jedyne co można zrobić to walczyć i nie poddawać się.

DRODZY RODZICE!
WALCZMY Z SYSTEMEM, ZABIEGAJMY O WSZYSTKO CO NALEŻY SIĘ NASZYM DZIECIOM, WYCZERPUJMY WSZYSTKIE MOŻLIWOŚCI, NIEODPUSZCZAJMY!

Ja też się odwoływałam. Moje dziecko ma autyzm wysokofuncjonujący, ale przyznano orzeczenie na 3 lata do ukończenia 16 roku życia i w punktach 7, 8 WYMAGA. Tyle co daje to Wymaga? otóż okazuje się, że oprócz świadczenia pielęgnacyjnego nie wiele. Dla dzieci autystycznych głównym, a może i jedynym środkiem pomocniczym, o którego dofinansowanie można się ubiegać jest komputer, ale uwierzcie, że PFRON podchodzi bardzo sceptycznie- bo na ten cel nie ma pieniędzy, bo akurat realizowane są programy do innej grupy osób niepełnosprawnych itd. Ja składam wniosek w tym roku no i nic, ale będę ponawiać to do skutku jeśli nic nie wskuram w powiatowym to może w wojewódzkim.

Nie wiem czy wiecie, że nasze dzieci powinny mieć zapewnione dodatkowe zajecia w szkołach, przedszkolach. Te placówki dostają niezłe pieniądze na ten cel. Dowiedzcie się np. w Poradniach Pedagogicznych, bo to one wystawiąc orzeczenie o kształceniu specjalnym potwierdzają taką potrzebę.

Pozdrawiam i spokojnych świąt życzę

Miasto: warszawa

WITAJCIE DRODZY RODZICE 

mam problem, o który nie wiem jak zawalczyc.. 

Syn zdiagnozowany został jako chłopiec z 12-C, miało to miejsce w maju 2012 roku, czyli ponad rok temu. Dotychczas nie miałam problemów odnośnie sprawowania opieki nad nim w domu, lecz ostatnio się to zmieniło.

W orzeczeniu mam zaznaczony punkt 8 na TAK, natomiast punkt 7 został pominięty i wpisane NIE DOTYCZY.

Dotychczas nie wiedzialam że to źle, że może coś mi się należec w ramach tego punktu, ale to tez nie o to chodzi, natomiast ost. kiedy mam odgórny przymus do pójścia do pracy czego nie jestem w stanie w ogole zrealizowac poniewaz syn WYMAGA  mojej stałej opieki, dowiedziałam się że ten punkt moze mi pomóc. Byc moze jestem w błedzie, moze ktos mi podpowie, kto wie duzo wiecej na ten temat co to moze zmienic? Czy wiecie jak mam zabrac się do tegoaby to zmienic biorąc pod uwagę czas jaki minął od kiedy posiadamy to orzeczenie?

Bardzo proszę o podpowiedź w rozwiązaniu tej trudnej dla mnie sytuacji, naprawde jest mi ciężko ostatnio wszystko łatac. U syna dodatkowo nastąpił regres w momencie gdy tak dobrze mu szło... ;((((

 

(chodzi o ubezpieczenie z UP - ciągle mnie ścigaja i co tydzien jestem u nich na 'dywaniku' a ja mam duzo ważniejsze sprawy przeznaczone na czas kiedy mnie ciagle wzywają i trzymaja po 2 godziny),

Miasto: Śląsk

Dokładnie sprawdź punkt 7 czy masz zapis nie wymaga, czy nie dotyczy. Nie dotyczy stosuje się w zapisach,m które dotyczą osób po 16 roku życia, a w wypadku dzieci powinien być zapis nie wymaga, albo wymaga. Może się pomylili przy wprowadzaniu danych do komputera.

 

Mając punkt 7 i 8 wymaga możesz wystąpić do MOPS-u o świadczenie pielęgnacyjne, wyrejestrować się z PUP, bo tego będą wymagać w MOPS-ie, zaświadczenie z US.

 

Podstawowe pytanie na jakim okres wydano orzeczenie ?

Miasto: warszawa

Modliłam się aby ktoś mi odpisał! Dziekuję za odpowiedz! To przede wszystkim na pierwszym miejscu!

 

I tak jak pisałam już wcześniej, wpisane mam w orzeczeniu pkt 7 - NIE DOTYCZY, natomiast pkt 8 - DOTYCZY. 

A syn ma lat 8, skończył teraz w październiku.

Orzeczenie wydano na okres 3 lat, od 8 maja 2012 do 31 maja 2015 roku.

Dorobella, wiesz może czy moge to zmienic mimo iż czas na wniesienie odwołania minął po 14 dniach od wydania tego orzeczenia? Jak mam teraz postapic? Co ja mogę w ogole teraz zrobic? 

Naprawde jestem w trudnym położeniu Sad

Miasto: warszawa

Modliłam się aby ktoś mi odpisał! Dziekuję za odpowiedz! To przede wszystkim na pierwszym miejscu!

 

I tak jak pisałam już wcześniej, wpisane mam w orzeczeniu pkt 7 - NIE DOTYCZY, natomiast pkt 8 - DOTYCZY. 

A syn ma lat 8, skończył teraz w październiku.

Orzeczenie wydano na okres 3 lat, od 8 maja 2012 do 31 maja 2015 roku.

Dorobella, wiesz może czy moge to zmienic mimo iż czas na wniesienie odwołania minął po 14 dniach od wydania tego orzeczenia? Jak mam teraz postapic? Co ja mogę w ogole teraz zrobic? 

Naprawde jestem w trudnym położeniu Sad

Miasto: Śląsk

Wiem, że czas miął, bo miałaś 14 dni na odwołanie. Nie mogą pisać nie dotyczy, musiałby mieć nie wymaga. Nie odwołałaś się tzn., że zgadzałaś się z treścią.

 

Idź do organu, oni muszą mieć w dokumentacji syna, w oryginale napisane przez lekarza czy 7 wymaga, czy nie wymaga- jeśli wymaga- to napisz wniosek o sprostowanie

 

http://pozwy.pl/artykul/3563/Wniosek-o-sprostowanie-oczywistej-omy%C5%82ki-pisarskiej-w-post%C4%99powaniu-administracyjnym

 

Natomiast jeśli lekarz nie widział potrzeby uznania 7 na wymaga, to jest problem. Możesz wystąpić o nowe orzeczenie jeżeli pogorszył się stan zdrowia, czyli musisz mieć ksera od specjalistów, wniosek wypisany od lekarza.

 

Niestety załatwiając jakiekolwiek dokumenty trzeba poszperać w necie, dopytać o to co można otrzymać. Oni się nad ludźmi nie litują, a mam wrażenie, że niewiedza rodziców dzieci niepełnosprawnych jest im na rękę.

Miasto: Warszawa

Witam, u mojej córki w grudniu 2013 zdiagnozowano całościowe zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu. Po otrzymaniu diagnozy i zaświadczenia od lekarza psychiatry złożyłem wniosek o orzeczeie o niepełnosprawności. Do wiosku załączyłem oba ww. dokumenty. Diagnozę robiliśmy prywatnie nie w państwowej placówce ze względu na długi okres oczekiwania w tej drugiej, podczas kiedy nam zależało na szybkim rozpoczęciu terapii. Wczoraj otrzymałem pismo z miejskiego zespołu d/s orzekania o niepełnosprawności, w którym zawiadamiają mnie o konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej o: "dokumentację medyczną z Poradni Zdrowia Psychicznego". Nie uzupełnienie dokumentacji w terminie do 20 stycznia spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Zastanawiam się o co chodzi. Czy żeby występować z wnioskiem o orzeczenie o niepełnosprawności muszę dysponować diagnozą i zaświadczeniem wydanym przez lekarza pracującego w publicznej placówce? Czy dokumenty które przedłożyłem są niewystarczające i potrzebuję dostarczyć jeszcze jakichś? Jakie dokumenty powinienem dostarczyć?

Dopiero zaczynam swoją drogę z autyzmem u córki i dokumenty, które  otrzymałem robiąc diagnozę w prywatnej przychodni są jedynymi, które obecnie posiadam. Inne dokumenty medyczne, które mam dotyczą kwestii gastrycznych (córka była swego czasu dwukrotnie hospitalizowana ze względu na ie przyjmowanie pokarmó), ale nie posiadam żadnych dokumentów z "Poradni Zdrowia Psychicznego". 

Proszę o możliwie szybką odpowiedź.

Kim jestem: Rodzina
Miasto: NDG

Jak tak czytałam o tych Waszych przygodach to bałam się naszej komisji.

Na komisję wysłąłam:

Wniosek  na komisję,  Zaświadczenie lekarskie wypełnione przez psychiatrę a tam, że "chłopiec chwiejny emocjonalnie, nadpobudliwy, nie reaguje na polecenia, mówi kilka poj. słów, nie skupia uwagi na niczym prócz elektroniki. Obserowwany pod kontem czr. Rokowania niepewne" do tego na tym samym wniosku pediatra mi cos tam dopisała na dole.

 Zaświadczenie od neurologa, Wynik badania słuchu, Wynik Eeg, Zaświadczenie z PPP, że chodzimy na zajęcia

 Kserokopie aktu urodzenia i mojego dowodu os., Wypis ze szpitala po urodzeniu (był wcześniakiem)

Na komisję skałdałam wniosek 10 stycznia, komisja była 19 lutego. W kolejce byliśmy 15 minut, u orzecznika troche ponad 5 minut, Na pscyhologa czekaliśmy z 5 minut a u niego byliśmy 10minut. Orzecznik miły facet, zadał kilka pytań np. czy mam kontakt z dzieckiem, czy jego zachowanie ulega zmianie. Potem powiedział, że daje mi o co prosiłam we wniosku na 2 lata i mam w tym czasie zdobyć ostateczną diagnoże, bo on wie jak w Polsce wszystko działa. Powiedział, że mam zapytac psychologa o przedszkole, starać się o dofinansowanie do turnusu bo to bardzo ułatwia zycie. Psycholog zadawał pytania, wypełniał papierki i był jakiś dziwny;/ dał nam Orzeczenie o Niepełnosprawności (tak, od razu!) i jak zapytalismy czy to wszystko, to powiedział, że tak chyba, że chcę dziecku wyrobić legitymacje to mam iść do pokoju nr jakiś tam. Gdyby nie to, że nie świadczą usług ksero to bym załatwiła wszystko od razu. Dzień później złozyłam wnioski w MOPSie z dopisiem, że nie będę się odwoływać od orzeczenia. Na nic nie musiałam czekać.

 

Miasto: okolice poznania

Witam jestem tutaj nowa i mam kilka pytań.

W poniedziałek jedziemy do lekarza orzecznika może nam się uda dostać niepełnośprwność dla synka chodź wątpie w to.

Synek ma spektrum autyzmu zdiagnozowany wieku 1rok 11miesięcyod tego czasu  jeżdzimy po wielu ośrodkach i walczymy o syna jak tylko się da.

Mam pytanie bo od wrześnie przysługuje mi urlop wychowawczy na córkę.Jeśli syn dostanie stopień niepełnosprawnosci zaznaczonym punktem 7 i 8 rozumiem że świadczenia będą mi przysługiwać na syna po mimo bezpłatnego urlopu wychowawczego na córkę? Czy też będę musiłą się zwolnić  z pracy?

dziękuje za odpowiedź

Pozdrawiam

zagubiona mama

Miasto: Środa Wielkopolska

Witam jestem nowa . Mam 4.5 letniego syna z autyzmem. Mój problem polega na tym ze pracowałam jak miał komisje na orzeczenie i niestety w punkcie 8 ma -nie dotyczy. Mam pytanie czy jak teraz nie pracuje to mozna zmienic orzecznie głownie chodzi o ten punk 8 zeby uzyskac świadczenie pielegnacjne, poniewaz nie udaje mi sie pogodzic pracy i opieki nad symusiem. Dodam ze orzeczenie mam wydane do 2017r.

Miasto: Środa Wielkopolska

prosze bardzo o odpowiedz

Miasto: Złocieniec

WITAM JESTEM NOWA ALE MAM SYNA KTORY MA 10 LAT AUTYZ MA OD URODZENIA DO TEJ PORY MIALA SWIADCZENIA PIELEGNACYJNE I MIAL STOPIEN LEKKI W CHWILI OBECNEJ SYN MIAL REGRES I MA STOPIEN UMIARKOWANY STANELISMY NA KOMISJI TYDZIEN TEMU I PANI ORZECZNIK DALA NAM W PUNKCIE 7 NIE DOTYCZNY NORMALNIE CUDOWNE OZDROWIENIE WEDLUG ORZECZNIKA BEDE SIE STRAC O ODWOLANIE ALE JESTEM ZAŁAMANA POZDRAWIAM .

Miasto: Rzeszów

Jagoda! Ja myślę że na komisji nie dostałaś 8 punktu nie dlatego że wtedy pracowałaś. Komisji to nie powinno obchodzić, oni zajmuja się stanem zdrowia dziecka. Dopiero jak składasz w MOPS-ie wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, to tam pytają czy nie pracujesz, musisz to jakoś potwierdzić (chyba okazać jakiś dokument), W momencie stawania na komisję nie musi się byc już bez pracy, dopiero jak otrzymuje się orzeczenie z pkt. 7 i 8, wtedy rezygnuje się z pracy żeby móc starać się o świadczenie. Tak bym to rozumiała.

Acha, przypomniało mi się, że we wniosku o orzeczenie należało zaznaczyć do czego potrzebne jest ci orzeczenie, (do uzyskania świadczenia, do zasiłku, do czegoś tam). Pamiętasz co tam zaznaczyłaś? Jeśli w pkt8 masz napisane"nie dotyczy" to wydaje mi się, że nie badali dziecka pod tym kątem, że to zależy właśnie od zaznaczonych wcześniej opcji. Bo gdyby w pkt 8 napisali "nie wymaga" to oznacza zupełnie co innego,. To by oznaczało, że ten punkt dziecku się nie należy.

Ja myślę, że można teraz próbować złozyć nowy wniosek, jakoś to uzasadnić, że teraz potrzebujesz ten pkt.8, ze chcesz się starać o świadczenie. Najlepiej zapytaj tam, gdzie składa sie wnioski. Zaznaczam, że ja tego nie robiłam, więc może się mylę. Ale na Twoim miejscu tak bym zrobiła.

Ja nie dostałam pkt 7, więc nie mam świadczenia, choć nie pracuję. To wszystko jest chore...

Miasto: Środa Wielkopolska

Witam bella zaznaczyłam ze potrzebuje do uzyskania świadczenia pielegnacujnego, no własnie nie wiem od czego to zalezy inny dostaja punkt 7 i 8 a inny nie ;( 

Miasto: pasłęk

witam, ja jestem wlasnie po drugiej w zyiu komisji. Mam syna 10 letniego z zespolem aspergera i obserwacja w kierunku chad. Narazie diagnoza postawiona jest na zespol aspergera, adhd, zaburzenia zachowania.Syn zostal zdiagnozowany w wieku 5 lat. Dwa lata temu zlozylam dokumenty odnoscie niepelnosprawnosci, dostalismy ja i w punkcie 7 i 8 bylo dotyczy wiec prze dwa lata nazlezal mi sie zasilek pielegnacyjny i swiadczenie.Syn ma nauczanie indywiudualne ze wzgledu na to ze jest bardzo agresywny, trzeba byc z nim w szkole ,pilnowac w domu sa ataki szalu, musze pilnowac noy, okien itd zasypiac z synem wieczorem a na komisji w elblagu pani dr jak sie okazalo chirurg dzieciecy przyznala nam tylko 150 zl a uznala ze opieka synowi jest niepotrebna. Ciekawa jestem jak mam isc do pracy jezeli musze syna zaprowadzic do szkoly, siedziec tam z nim, i pilnowac w domu. Zlozylam odwolanie do komisji wojewodzkiej jestem ciekawa co postanoiwa kto z Panstwa mial podobna sytuacje

Miasto: Białystok

Witam ,mam na imię Agnieszka.mam syna z autyzmem ,ma 9 lat ,do tej pory miał orzeczenie ,w czerwcu byliśmy na komisji ponownie ,dostaliśmy orzeczenie na 2 lata ale bez punktu  7  NIE WYMAGA .To jest wyrok na mnie i na mego syna .Byliśmy w urzędzie wojewódzkim z odwołaniem ,według komisji też nie wymaga konieczności stałej opieki .To jest chore ,/ .a teraz  jż wyzdrowiał /?przecież to jest praca 24 godz.na dobę. zawalił mi się świat ,od 3 miesięcy zostałam bez środków do życia .sama jestem chora na żadką chorobę genetyczną MEN 1 . J co dalej robic ?

Miasto: lublin

Witam. Córka ma trzy latka na pierwszej komisji o orzeczenie o niepelnosprawnosci dostala statut osoby niepelnosprawnej tylko ze punkt 7 byl ze nie wymaga calodobowej opieki. Oczywiscie napisalam odwolanie komisje odwolawcza mamy 5 grudnia i szczerze mowiac nie wiem czego sie spodziewac.

Miasto: suwalki

Witam wszystkich mam problem otoz u mojego syna 7 lat zdjagnozowano autyzm w pazdzierbiku na komisji bylismy 7 12 i w punkcie 7 mam nie wymaga a 8 wymaga zas w uzasadnieniu nastepujaca trsc: Na podstawie analizy dokumentacji medycznej oraz przeprowadzonego badania i ocen stwierdza sie ze wystepujace schorzenie znacznie zaburza funkcjonowanie organizmu i powoduje koniecznosc zapewnienia calkowitej opieki lub pomocy w zaspakajaniu podstawowych potrzeb zyciowych w sposob przewyzszajacych wsparcie potrzebne osobie w danym wieku polegajace na stalym wspoludziale opiekuna w procesie jego leczenia rehabilitacji i edukacji Mam zamiar sie odwolywac ale wydaje mi sie ze oni sami sobie przecza przeciez punkt 7 mowi : koniecznosc stalej lub dlugotrwalej opieki lub pomocy innej osoby w zwiazku ze znacznie ograniczona mozliwoscia samodzielnej egzystencji. Jak mam sie odwolac syn boi sie sam chodzic po mieszkaniu ma leki od wczesnego dziecinstwa ... nie potrafi sam sie ubrac zalatwic potrzeby fiziologiczne zrobic cos do jedzenia Czytajac orzeczenie nie moglam uwierzyc w to co napisali przeciez to nie logiczne Moze ktos cos doradzi i pomoze mi napisac sensowne odwolanie 

Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.