Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Czym jest autyzm

Według systemu klasyfikacji ICD-10 (ang. International Classification of Diseases, Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, WHO, 1992) autyzm należy do podgrupy Całościowych zaburzeń rozwojowych (symbol F84 w ICD-10) grupy Zaburzeń rozwoju psychicznego.
 Klasyfikacja ICD-10

F84 Całościowe zaburzenia rozwojowe
F84.0 Autyzm dziecięcy
F84.1 Autyzm atypowy
F84.2 Zespół Retta
F84.3 Inne dziecięce zaburzenia dezintegracyjne
F84.4  Zaburzenie hiperkinetyczne z towarzyszącym upośledzeniem umysłowym i ruchami stereotypowymi
F84.5 Zespół Aspergera
F84.8 Inne całościowe zaburzenia rozwojowe
F84.9 Całościowe zaburzenia rozwojowe, nieokreślone


Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, które charakteryzują nieprawidłowości w trzech obszarach (Volkmar i in., 2005)

  • Interakcji społecznych
  • Komunikacji
  • Zachowania i zainteresowań – sztywne, stereotypowe wzorce aktywności

Nieprawidłowości muszą wystąpić przynajmniej w jednych z obszarów triady przed ukończeniem przez dziecko 36 miesiąca życia (WHO, 1992).
Wyróżnia się również mało precyzyjne, ale powszechnie używane pojęcie zaburzeń spektrum autyzmu (ang. Autism Spectrum Disorders, ASD), obejmującego autyzm, zespół Aspergera i całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone.  Zaburzenia spektrum autyzmu występują u ok. 1 na 150 osób (CDC, 2006). Sam autyzm występuje u ok. 1-2 na 1000 osób (Pisula, 2005).

 


Bibliografia

CDC (2006). Prevalence of the Autism Spectrum Disorders (ASDs) in Multiple Areas of the United States, 2004 and 2006 – A Community Report from the Autism and Developmental Disabilities Monitoring (ADDM) Network. http://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html : Centers for Disease Control and Prevention, U.S. Department of Health and Human Services.

Pisula, E. (2005). Małe dziecko z autyzmem. Gdańsk: Gdańskie Towarzystwo Psychologicze.

Volkmar, F.R., Paul, R., Klin, A., Cohen, D. (2005). Handbook of Autism and Pervasive Developmental Disorders. New Jersey, USA: John Wiley & Sons, Inc.

WHO (1992). International classification of diseases: Diagnostic criteria for research (10th Edition). Geneva, Switzerland: World Health Organization
 
Anonim

to straszna choroba??

Anonim

ludzie a raczej rodzicie pilnujcie dzieci od pierwszych chwil życia !!!!!!

Anonim

nikt niechce  uwierzyc w to że jego dziecko na coś choruje!! ale niestety tak moze być nie bójmy sie prawdy że nasze dziecko jest chore!!! wlasnie przez wiare ze niestety dziecko nasze ma taka chorobe pomagamy sobie i dziecku!!!! AAA wiara czyni cuda pozdrawiam i zycze duzo szczescia!!

Miasto:

Autyzm to nie choroba-bo na autyzm nie ma leku!jest to zaburzenie rozwojowe,ale da sie z Autyzmem zyc,a dzieki terapii  funkcjonowac,Pozdrawiam

Miasto: Szczecin

Pani uzasadnienie jest co najmniej dziwne,nieprawdziwe i nielogiczne. Zgadza się-autyzm zaliczany jest raczej do zaburzeń niż do chorób,głównie ze względu na fakt,że nieznana jest geneza powstania samego zaburzenia jak i nie nie poznano dotąd leku na tę "przypadłość". Zaprezentuję Pani coś w stylu Pani myślenia- HCV-śmiertelny,nieuleczalny wirus żółtaczki zakaźnej typu C również nie jest chorobą,bo nie ma na niego leku??? To,że na jakiś stan odbiegający od normy,a czyniący życie trudniejszym,boleśniejszym etc nie ma jeszcze leku,nie oznacza,że wskutek tego nie możemy nazwać go chorobą.

Miasto:

andrea odpowiem akurat HCV sama miałam i go wyleczyłam-to choroba którą dzięki terapii można wyleczyć!!!

Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.