Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Czy wasze dzieci chodzą na basen??

odpowiedzi: 2 [Ostatni wpis]
Miasto: Rzeszów

Zapisałam córkę na naukę pływania, bo się naczytałam jaki to dobroczynny wpływ ma pływanie na zdrowie. Myślałam że będzie to fajna zabawa, do tego pozyteczna, bo reguluje napięcie mięsniowe (u nas obniżone) i leczy wady postawy. Córka bardzo się cieszyła na początku, ale z każdą kolejną lekcją coraz większa porażka.  Mówi że nie daje rady, że się boi. Myślę że to obniżone napięcie po prostu jej przeszkadza, jest jej ciężko pokonywać opór wody. Jak wracamy z basenu to jest zmęczona, odpoczywa leżąc, w nocy śpi jak zabita. Do tego dochodzą problemy sensoryczne, wprawdzie niewielkie, ale jednak. Ma problem z równowagą na twardym podłozu, a co dopiero w wodzie która cały czas się rusza. Boi się połozyć plecami na wodzie, wcale się nie dziwię, bo w ogóle ma lęk przed niestabilnym podłożem. Czepek na uszach, gogle na oczach - też przeszkadzają normalnie odbierać otoczenie i łapać stabilność; tak to sobie wyobrażam, gdybym była w skórze dziecka. Na dodatek ten irytujący odgłos chlapania wody i przekrzykujących się ludzi (nie mylić z szumem wody, bo szum rzeki i cisza przyrody to miód dla uszu i psychiki). Ostatnio lekcja zakończyła się płaczem.

Nie wiem, czy to ciągnąć dalej. Instuktor nie wie, że dziecko jest autystą, bo uznałam ze nie jest to istotne w tej sytuacji, nie chciałam żeby niepotrzebnie uprzedzał się do dziecka, wiecie jak to jest. Powiedziałam tylko, że jest słaba fizycznie przez to obniżone napięcie.

Wydaje mi się, że nie chodzi tu o samo pływanie, kontakt z wodą, bo wodę lubi (na wakacjach chlapała się w jeziorze), tylko o miejsce, basen, gdzie ona nie umie się odnaleźć z powodu tych zakłóceń sensorycznych o których pisałam.

 A wasze dzieci pływają?

Miasto: Niemcy
Odp: Czy wasze dzieci chodzą na basen??

Moj syn chodzi od roku na plywanie Ale sa to zajecia grupowe. Wtedy tez Basen jest wylacznie dostepny dla tej grupy. Zajecia Sa prowadzone w formie zabaw i jest 2 opiekunow na okolo 6-8 dzieci. Moj syn jest zachwycony.

Miasto: Niemcy
Odp: Czy wasze dzieci chodzą na basen??

Mysle ze powinnas znalezc instruktora ktory potrafi pracowac z autystami i zna ich problemy. Inaczej nie ma to sensu i uwazam,  ze niepotrzebnie nie powiedzialas nic instruktorowi. Twoje dziecko potrzebuje innego podejscia niz dzieci neurotypowe. Falstart.