Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

6 odpowiedzi [Ostatni wpis]
Miasto: Giżycko

....powiedzcie mi prosze co dla dziecka autystycznego wysokofunkcjonujacego oznaza opozniony rozwoj poznawczy?dziecko do tej pory bylo na granicy normy intelektualnej, czy tpo oznacza ze byc moze rozwija sie uposledzenie? chlopiec ma prawie 5 lat, od 4 w ciaglych terapiach

Miasto: Niemcy
Odp: rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

Opoziony rozwoj poznawczy to raczej norma u dzieci autystycznych , poza zespolem aspergera. Jesli dziecko nie mowi, to nie zadaje pytan wiec i tez nie moze rozwijac intelektu. Bardzo wazne w terapii jest postawienie na rozwoj mowy i komunikacji aby deficyty poznawcze zniwelowac.  Cwiczyc duzo zwiazkow przyczynowo skutkowych i naklaniac do mysleniu np nie mowimy " podaj jablko Ze stolu" tylko " podaj czerwony, okragly owoc, ktore lezy obok wazonu". Oczywiscie moze tez dziecko miec uposledzenie ale ja bym stymulowala rozwoj komunikacji i myslenia i poczekala na wyniki.

Miasto: Rzeszów
Odp: rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

Opóźnienie rozwoju to nie tragedia, tylko kwestia czy dziecko idzie do przoduu. Opóźnienie mozna nadrobić, ale jesli dziecko, będące na dzień dzisiejszy w dolnej normie rozwojowej, stanie w miejscu, to za pół roku stan ten będzie oznaczał uposledzenie w stopniu lekkim. Tak twierdziła nasza psycholog. Ale nie martw się na zapas, zobaczysz co wyjdzie w kolejnym teście.

Miasto: Legionowo
Odp: rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

U nas  dzisiaj w poradni też Pani orzekła opóźnienie rozwojowe. Ale mamy też diagnozę autyzmu i nie wiem jak to się ze sobą łączy czy wyklucza. 

Miasto: Rzeszów
Odp: rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

@Mamamalegobrzdaca

Jakoś to się łączy, powiedziałabym nawet, że opóźnienie rozwoju jest objawem autyzmu. Niektóre cechy opóźnienia są takie same jak cechy autyzmu,(np. problemy z mową, niezgrabność ruchowa, niedojrzałość społeczna, brak kontaktu wzrokowego), ale nie muszą świadczyć o autyźmie -to słowa naszej psycholog. Natomiast inna psycholog na diagnozie była zaskoczona, że tamta widząc takie objawy,wykluczała autyzm.

U nas najpierw zdiagnozowano opóźnienie rozwoju (myslę że był to już autyzm), dopiero po kilku latach autyzm. Teraz córa ma 8 lat i jest w normie rozwojowej, co jest bardzo optymistyczne.

Miasto: Giżycko
Odp: rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

...dziecko do przodu idzie swoim tempen ale miedzy nim a rowiesnikami jest ok 2 lat opoznienia w rozwoju poznawczym i ta roznica niestety sie nie zmniejsza.....druga sprawa ze syn bardzo opornie i dlugo uczy sie wszelkich nowych rzeczy no i oczywiscie jak cos nowe to bunt....syn ma juz prawie piec lat chodzi do przedszkola masowego ma NW ale ostatnio nasza pani pedagog zaroponowala by przeniesc dziecko do przedszkola specjalnego.....a ja sie waham bo na dzien dzisiejszy nikt niejest w stanie ocenic poziomu funkcjonowania dziecka gdyz odmawia wspolpracy

Miasto: Legionowo
Odp: rozwoj poznawczy ponizej normy wiekowej

Dwa lata roznicy i jest wysokofunkcjonujacy? To jakie brski mają dzieci niskofunkcjonujace?