Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

11 odpowiedzi [Ostatni wpis]
Miasto: warszawa

Witam jestem siostrą (21 lat) 3-latniego chłopca  z  zdiagnozowanym autyzmem.W sumie nie bardzo wiem jak sie z nim bawic żeby rozwijać jego wyobraznie,umysł.Gdy przychodzi terapeutka zamyka sie z małym w pokoju i prowadzi terapie poprzez zabawe , dopytywałam jej co robić jak sie bawić co nieco mi podpowiedziała i zaczynam zauważać postępy np: gdy mały chce dostać jakis przedmiot lub chce aby mu otworzyć dzrzwi bierzę moją ręke i nakierowuje ją na np na klamke .Dziś sie troche przeraziłam jak wyszłam z małym na dwór , złapał miotłe i zamiatał nią podwórko nic by nie było w tym dziwnego gdyby nie to że latał z tą miotłą 2 godziny i nie chiał jej oddać nie znudziła mu sie gdy próbowałam mu ja zabrac zaciekawić czymś innym był jeden wielki płacz. Poprosze o podpowiedz jak sie z nim bawić żeby go zabawa interesowała.

Pozdrawiam i zgóry dziękuję za odpowiedz

Paulina

Miasto: 3miasto
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Najlepiej podpowiedzieć Ci moze terapeuta twojego brata.

Dzieci autystyczne nie potrafią się bawić, trzeba je tego nauczyć, ale nawet wtedy taka zabawa jest inna niż u zwykłych dzieci. Ważne jest by nad tym procesem czuwał ktoś, kto zapobiegnie temu, by w trakcie nauki nie "pobudzać" sensoryzmów i nie tworzyć jakiś uciążliwych schematów. Wszystko powinno być zindywidualizowane więc trudno tu o jakieś "ogólne" dobre rady.

Miasto: Warszawa
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Super Paulino, że chcesz się z nim bawić i próbujesz na dodatek robić to w konstruktywny dla brata sposób. Tak trzymaj Smile

di
Badge 9603
Miasto: abu dhabi
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Witam, spróbuj bawic sie wspólnie w układanie puzzli. Nalepiej zacząć od mało skomplikowanych, drewnianych z uchwytami które ułatwiaja dziecku wkładanie w odpowiednie miejsce. Jeśli nigdy jeszcze się w to nie bawił, dobrze jest zacząć od wyjęcia tylko jednego elementu. Dziecko musi zlapac o co chodzi, nastepnie zwiekszaj ilosć elementów układanki. Najważniejsze w nauce dzieci autystycznych jest to, że należy zaczynac od najprostrzych rzeczy, tak jak uczenie rysowania. Można zacząć od prostego kółka, które wczesniej wykropkuj, potem trudniejszy trójkąt itd. Pożna uczyc dziecko częsci ciała, prosząc o pokazanie nosa, brzuszka, głowy itd. i za każde dobre pokazanie wynagradzac buziakiem, laskotkami lub owocami które dziecko lubi( truskawki, pokrojone jabłuszko itp). Dzieci lubią sie uczyc przez zabawe i sprawia im wiele radości zrobienie czegos samemu. Powodzenia

Miasto: warszawa
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Dziękuje za odpowiedzi.

Własnie wczoraj kupiłam takie drewniane puzzle z uchwytami 5 elementów dziś zaczne  z Oskarkiem się nimi bawić ,rozmawiałam z terapeutką podpowiedziała mi też ,aby puszczać bańki już wyprubowałam je mały bardzo sie cieszy gdy mu je puszczam zbija je rączkami Smile

Pozdrawiam

Miasto: Gdańsk
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Myślę, że warto pamiętać, iż wszystkie zadania, które wprowadzamy pierwszy raz, najpierw dziecku zaprezentować, by mogło nas NAŚLADOWAĆ. Jako logopeda;) zachęcam do zabaw przed lustrem w śmieszne minki, wysuwanie, chowanie języka, parskanie itp. (można włożyć sobie na czubek języka np. ryż preparowany <dmuchany>, pokazywac szybko język i go chować - niektóre dzieci się interesują tym ryżem właśnie i przez obserwację chcą nas naśladować)

Niektóre dzieci od najmłodszych lat bardzo chętnie koncentrują wzrok na literkach. Można narysować literę A lub O na kartce, pokazywać, nazywać, może przykleić gdzieś w mieszkaniu (np. na lodówkę). Myślę, że warto pomyśleć o nauce czytania, na początek samych samogłosek. To niesamowite, jak niektóre dzieci szybko się motywują do pracy. I wcale nie jest na to za mały:)

Jeśli Brat zbija bańki, może Pani przy każdym zbiciu mówić jakieś słowo (np. BAM, HOP, BUM lub zwykłe OOO) albo liczyć. Gdy zbije wszystkie bańki można powiedzieć zwykłe NIE MA i zapytać czy chce jeszcze?! Jeśli wyda jakikolwiek dźwięk, choćby YYY, to się cieszymy i w nagrodę dmuchamy dalej.

Trzymam kciuki!

Miasto: Poznań
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Paulino fajnie że chcesz się z bratem bawić choć nie będzie to łatwe. Fajny jest pomysł z bańkami, ponieważ może on być początkiem zabaw oraz proste puzzle. Ja propomuję zabawy przez muzykę, krótkie piosennki z pokazywaniem, możesz pomagać mu przy wykonywaniu określonych ruchów. Ja w swojej pracy często stosuję "program wprowadzający Knillów" ale go skracam  ponieważ jest ale dzieci z autyzmem  za długi. Możesz także wykorzystać zabawy na piłce dużej ale musiałabyś obserwować jego reakcje czy mu się to podoba czy jest przestraszony, fajne mogą być puste butelki po wodzie mineralnej do których można wsypać fasole, kolorowe kulki, kamienie lub wlać do nich wodę (tylko trzeba uważać jeśli pojawią się autyosymulację, musisz to kontrolować)

Pozdrawiam

Miasto: Pabianice
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Przede wszystkim daj mu szansę aby nawiązał z tobą kontakt. Poprostu bądź obok niego, i czekaj czy wyśle do ciebie jakikolwiek sygnał (spojrzy, podejdzie,dotknie, wyda dżwięk, powie....), a wtedy doceń. Pokaż, że na to czekałaś, wtedy zrób coś fajnego, akceptowanego (dla brata) np: bańki mydlane, a może lubi łaskotki lub cokolwiek innego - daj mu to. Niech dowie się że inicjowanie kontaktu jest interesujące.

Miasto: Rawicz
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

przepraszam mam pytanie,być może głupie ale jestem dość nowa w temacie autyzmu,synek ma postawioną diagnozę dopiero od sześciu miesięcy (ma 3 latka) ,więc wybaczcie jeśli uznacie je za śmieszne. Czytając forum często pada stwierdzenie "uważać na autustymulację" a ja jak do tej pory nie wiem co tak naprawdę kryje się pod hasłem "autostymulacja" czy może mi ktoś to przybliżyć?

pozdrawiam

Mama Szymka

Kim jestem: Rodzina
Miasto: Gdynia
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Hej,

żadne pytania nie są głupie. Każdy z nas kiedyś stawiał przysłowiowe "pierwsze kroki" w tematyce autyzmu. Autostymulacje to zachowania, które pozwalają wyłączyć się dziecku z rzeczywistości. Poprzez stymulacje dziecko zamyka swoje zmysły na czynniki zewnętrzne, które mu przeszkadzają, których się boi (np. hałas powodowany przez sprzęt AGD, płacz dziecka, szczekanie psa, tłum ludzi, nowe miejsce, dotyk kogoś obcego itd.). Stymulacjami mogą być np.: mrużenie oczu, machanie rączkami, chodzenie/skakanie na palcach, echolalie, wokalizowanie, dotykanie stopami, dłońmi kątów lub kantów, uderzanie się dłońmi po głowie, darcie papieru, wpatrywanie się w ruch wirowy (np. pralak), oglądanie gry światła i cieni, przelewnie wody, przesypywanie czegoś i wiele wiele innych, niestety. Mogą one występować z różnym nasileniem i trwać przez kilka miesięcy, lub kilka dni, albo kilka lat.... Pewne stymulacje udaje się przepracować (mówię na podstawie własnego doświadczenia), innych nie (przynajmniej na razie). Czasem w miejsce tych, które ustąpiły, pojawiają się kolejne. Ważne jest więc, aby uważnie obserwować zachowanie dziecka i podjąć pracę nad nowymi stymulacjami najszybciej, jak to możliwe (wtedy mogą trwać krócej - na podst. doświadczenia). Określone zachowanie staje się stymulacją wtedy, jeśli dziecku zależy na nim "za bardzo", a przerwanie go kończy się wrzaskiem lub awanturą. "Za chwilkę" będziesz bezbłędnie wyczuwać takie zachowania. Pozdrawiam Wink.

Kim jestem: Inne
Miasto: Warszawa
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

Być może wartościowym jest w wątku tym umieścić link do poradnika tworzonego przez Tatę Marcina: http://www.forumautyzmu.pl/poradnik/terapia/korzystanie-programow-komput... (na ten moment poradnik nie jest jeszcze gotowy) i jego strony http://autyzmsoft.pl/ .

Miasto: Poznań
Odp: Jak sie bawić z dziecmi autystycznymi ?

htt://gnu.univ.gda.pl- autostymulacje opisane i często występujące u dzieci z autyzmem