Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

diagnoza autyzmu- czy mogą być wątpliwości?

5 odpowiedzi [Ostatni wpis]
Miasto: Pruszków

Witam, od pewnego czasu zagladam tu codziennie i czytam rozne historie. Dzięki nim i ja postanowilam zrobić diagnozę u swojego 3 latka, który myślałam, że rozwija się normalnie tylko ma swój trudny charakter a niektóre jego zachowania tłumaczyłam sobie brakiem mowy (ok 10 słow w tym dzwiekonasladowcze a przed 2 rz byl regres chociaz wczesniej tez malo potrafil ale wiecej niz teraz). Stopniowo pojawiały się nowe sygnały, że jednak nie wszytsko jest tak jak powinno a informacje z forum przyspieszyły moją decyzję w kierunku badania czy to autyzm, bo od miesiaca czekalam juz na wyznaczeniu terminu w kierunku diagnozy SI (chcialam u konkretnej osoby, ze wzgledu na kwalifikacje). 

I teraz pytanie, na ta chwile jestem po wywiadzie z psychologiem i byla tez pierwsza obserwacja.Synek ma pewne zaburzenia ale jak mi to Pani powiedziala, nie stawiamy diagnozy po pierwszym spotkaniu, wiec jeszcze na dzis nie powie czy tu autyzm. Ale wiem, ze tez nie mozna go wykluczyc i z tego co czytam bardziej pasują mi objawy na ZA ale tez nie wszytskie cechy ma. Synek potrafi nawiazac kontakt i pokazuje palcem. Zastanawiam sie co bedzie dalej, czy jesli dziecko ma inne cechy ze spektrum autyzmu czy mu postawią taka diagnoze czy uznaja, że np jak to moze byc ZA ale jest jeszcza za mały aby stwierdzic to beda kazali obserowac i powtorzyc badanie pozniej. A moze zdarza sie, ze jest zle postawiona diagnoza? Badanie robimy prywatnie w Psychomedic w Warszawie (wyborem placowki sugerowalam sie dobrymi opinniami w internecie). Bedziemy tez mieli diagnoze SI (niestety w innym mijescu niz mi zależało) i neurologopede (tutaj zalecenie Pani psycholog i idziemy do neurologopedki, ktora ma dowisadczenie z dziecmi autystycznymi). Przed nami jeszcze jedno spotkanie z psychologiem i psychiatrą.

Miasto: Niemcy
Odp: diagnoza autyzmu- czy mogą być wątpliwości?

W razie wątpliwości dostanie diagnozę " zagrożenie autyzmem". Dziecko nie musi wykazywać wszystkich cech autystycznych. Teraz nie stawia sie diagnozy ZA tylko zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Miasto: Pruszków
Odp: diagnoza autyzmu- czy mogą być wątpliwości?

no dobrze a jak się okaże ze to  "zagrożenie autyzmem" to co dalej? Obserwacja i ponowne badania za jakis czas? 

Miasto: Niemcy
Odp: diagnoza autyzmu- czy mogą być wątpliwości?

Terapia. Nie można siedzieć z zalozonymi rekami i czekac co sie z tego rozwinie. Jesli bedzie taka potrzeba to otrzymuje sue WWR czyli wczesne wspomaganie rozwoju. Prywatnie też można porozgladac się za terapiami, które będą niwelowaly deficyty rozwojowe. 

Miasto: Pruszków
Odp: diagnoza autyzmu- czy mogą być wątpliwości?

Na terapie jestem juz nastawiona (napewno z SI bedzie potrzebował, bo widać, że ma problemy) ale tez wlasnie chcialam wiedziec czy mozna dostac WWR bo jednak to są doatkowe godziny, ktore moze wykorzystac dziecko. Jak dobrze pojdzie to za miesiac bede wiedziec na czym stoimy. Dziekuje za informację. 

Miasto: Niemcy
Odp: diagnoza autyzmu- czy mogą być wątpliwości?

Jeśli są trudne zachowania to konieczne trzeba jak najszybciej wprowadzić terapię behawioralna. Ale to już prywatnie. Póki się zachowania nie utrwalily bo potem będzie ciężko