Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

odpowiedzi: 42 [Ostatni wpis]
Miasto: Bydgoszcz

Dzień dobry!

Mój post jest skierowany do rodziców z Bydgoszczy. Moja córka w pażdzierniku skończy 2 lata. Byliśmy na wizycie u psychiatry, logopedy, psychologa, neurologa - autyzm wczesnodziecięcy. W pażdzierniku w PPP1 otrzymamy opinię o WWR. Również od pażdziernika córka idzie do złobka integracyjnego na Stawowej. Mieliśmy już 2 spotkania z logopeda wg metody Krakowskiej. 

Boję się, że to będzie za dużo dla córki: złobek, WWR, logopeda raz w tygodniu. Z jednej strony chcemy intensywnie działać, a z drugiej - szkoda córeczki, za dużo zajęć. 

Czy jest tu ktoś z Bydgoszczy? Może dziecko w podobnym wieku? Od czego zaczynaliście? Jaką placówkę zalecacie dla WWR? Słyszeliście może o przedszkolu Motylek, również mają WWR oraz oddział integracyjny.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

hej,

ja jestem z bydgoszczy. też w październiku otrzymamy z ppp opinie o potrzebie kształcenia specjalnego. my przenieśliśmy się do buziaczka na wyżynach. na razie córka się adaptuje i poznaje swoją grupę i terapeutów.

czy żłobek oferuje codzienną terapię, czy tylko WWR? moim zdaniem szkoda marnować tego czasu i cisnąć iile się da. dla takich maluchów przecież to bardziej zabawy, przyjemne w dodatku. nie powinna się bardzo zmęczyć. najlepiej, gdyby wszystko miała w żłobku.

co do motylka, to niestety niie mają miejsc, a oferują najwięcej godzin codziennej terapii. ale to już w przedszkolu, nie wiem, czy mają żłobek. gdy ja się pytałam o miejsca, to mieli jedno od września 2018 - może wy skorzystacie za rok? chociaż buziaczek też ma dobre opinie wśród specjalistów. zależy, gdzie macie bliżej.

nasza córka ma 4 lata i autyzm atypowy. chociaż ze względu na dość nagły regres mowy i rozwoju, lekarze szukają jeszcze innych przyczyn - neurologicznych (trzeba zrobić rezonans i punkcję) i psychicznych (podejrzewają też psychozę dezintegracyjną).

pozdrawiam cię serdecznie i życzę dużo siły.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

jeszcze jeżeli mogę coś doradzić, to w PPP1 jest dostępna też terapia rodzinna, z której mogą za darmo skorzystać rodzice dzieci objętych opieką PPP. nam to zaproponowała nasza opiekunka, pani Marta Czarnecka i dzisiaj właśnie mam wizytę u terapeutki. jest to zawsze jakaś forma pomocy, o której może mało kto wie. mi jest bardzo trudno pogodzić się z tym, co nas spotkało.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

@poziomka_84

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oraz za radę. Może i skorzystamy z terapii rodzinnej, ale na razie muszę szybko zacząć działać z córką. W żłobku nie ma czegoś jak WWR, chociaż panie że żłobka (logopeda, psycholog), są po studiach z WWr. 3 razy w tygodniyu ma zajęcia z logopeda oraz psychologiem po 15 min. 

Co do Motylka, to dla grupy dla dzieci z autyzmem, muszą uzbierać 5 dzieci, moja córka na razie jest 4 na liście (bylam  tam na początku tygodnia ). Ale to dopiero za 6 miesięcy, jak otrzyma orzeczenie o kształcenie specjalne.Planuje ja tam również zapisać na wwr, żeby potem nie była za duża zmiana dla niej.

Poczytam sobie również o waszym przedszkolu. 

Trzymajcie się. Dzięki Bogu, że moja córka ma takich rodziców którzy dzialaja, a nie olewają to wszystko. Niestety są różne przypadki. 

Możemy wymieniać się doświadczeniami tutaj, oraz przydatnymi info na terenie Bydgoszczy! 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

hej,

chętnie będę tu pisać, co u nas i co się dzieje w bydgoszczy pod kątem oferty dla takich dzieci jak nasze.

mogę zapytać, jaką drogę diagnostyczną przeszliście? jak funkcjonuje córka?

my diagnozę mamy od dr Suś. na obserwacji domowej była pani Aurelia Grzmot-Bilska, na obserwacji w przedszkolu pani Marta Czarnecka z PPP1, diagnozę logopedyczną miała u pani Oli Laskowskiej z PPP1 i badanie psychologiczne u pani Justyny Kochańskiej z PPP1. Do neurologa chodzimy do dr Wesołowskiej. mamy szczęście, że trafiliśmy właśniie na nich. wszyscy specjaliści są bardzo profesjonalni, a jednocześnie empatyczni.

My jako pierwszy dostaliśmy sygnał z przedszkola, że coś jest nie tak, dziwne zachowania itd. wiązaliśmy to z moim powrotem do pracy, ale jednak okazało się w toku diagnozy, że to jednak autyzm.

Córka dość dobrze funkcjonuje. miewa napady złości, nie potrafi bawić się z dziećmi, zabawa raczej na poziomie manipulowania zabawkami, niż zabawa tematyczna czy funkcjonalna. brak komunikacji werbalnej, raczej echolalie lub zdania pozbawione kontekstu.

najgorsze jest to, że spadło to na nas w czerwcu jak grom z jasnego nieba, wcześniej córka rozwijała się bardzo dobrze, mowa adekwatna do wieku, zabawy również. jedyne co mniie martwiło, to jej niechęć do dzieci, ale tłumaczyłam to sobie bardziej może nieśmiałością. pedagog z psychiatrą po obejrzeniu filmików sprzed regresu uwierzyli nam w końcu, że córka świetnie się rozwijała.

dlatego trudno nam się z tym pogodzić i bardzo to przeżywamy.

pozdrawiam!

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

To jest ból rodzica, który nie da się zaakceptować, ale trzeba działać, żeby polepszyć funkcjonowania naszych dzieci w tym świecie.

U nas wszystko się zaczęło miesiąc temu, chociaż od dłuższego czasu martwiło mnie to, że córka nie mówi. Nawet nigdy nie powiedziała "mama" do mnie. Byliśmy na działce u znajomych, gdzie koleżanka jest logopeda. Po obserwacji córki zaleciła badanie Bera. Szybko go zrobiliśmy prywatnie w Poznaniu. Wszystko wyszło ok, żadnej wady słuchu. I tam po raz pierwszy usłyszeliśmy o autyzmie. Trafiliśmy do dr. Wesołowskiej, gdzie ona powiedziała że nie ma żadnych wątpliwości o autyzm i również skierowała do szpitala. Więc w listopadzie czeka nas pobyt w szpitalu. Potem trafiliśmy do psychiatry dr. Radziejowskiego, i on już wystawił diagnozę i zaświadczenie lekarskie na wwr. A potem w przychodni PPP1 córkę obserwowała Martyna Piesiewicz oraz Ola Liszowska. Nikt nie ma wątpliwości że to autyzm, chociaż mówią że córka ma potencjał. Co mnie cieszy, chociaż trudno mi zaakceptować że to do końca życia....dużo się zmieniło w ciągu tego września. Ale mamy jeszcze 2-miesiecznego syna, który również potrzebuje i wymaga mojej uwagi, obecności i pozytywnej energii. Strasznie się martwię o niego, więc musimy go badać też u neurologa. 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Dziś byłam w przedszkolu Buziaczek. Logistycznie nam bardzo pasuje, mieszkamy niedaleko ronda fordonskiego, ale mają tylko1 h terapii indywidualnej dziennie w przedszkolu. Jeszcze mamy 6 miesiecy, więc zastanowimy się. Ogólnie pani w Buziaczku powiedzieli że żłobek integracyjny nie jest najlepszym miejscem dla dziecka z autyzmem. Ale nie mam wyjścia, mamy jeszcze syna. No i będzie miała wwr, chyba wybiorę motylek. 

Jesteśmy też umówieni na konsultacje do P. Ewy Zmich, ma dużo doświadczenie i dobrą opinię.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

U pani Ewy interesuje nas terapia indywidualna. Cały czas zastanawiamy się na terapia indywidualna 1*1 3-4 razy w tygodniu czy żłobek +wwr. Chociaż nie wiemy jeszcze ile będzie kosztowała taka terapia indywidualna....

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

@poziomka_84

 

Słyszeliście coś może o przedszkolu integracyjnym 61 na ul. Kąkolowa? Jakie jeszcze przedszkole braliście pod uwagę? 

Niestety słyszałam o Motylku opinie, że mają dużą rotację i poziom terapeutów nie jest aż tak wysoki.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

nam wszyscy, absolutnie wszyscy odradzali przedszkola publiczne.

braliśmy pod uwagę motylka, buziaczka i bajkę w fordonie. to były niestety jedynie trzy przedszkola, które z czystym sercem mogli nam polecić specjaliści. wszyscy jak jeden mąż odradzali publiczne. przedszkola publiczne nie mają obowiązku rozliczyć subwencji na dziecko i może być tak, że będzie zapewniona jakaś godzina terapii tygodniowo. przedszkola niepubliczne mają obowiązek rozliczyć się z gminą z każdej złotówki subwencji. idzie to na terapię i pomoce terapeutyczne zazwyczaj.

nie braliśmy pod uwagę przedszkoli terapeutycznych, bo wszyscy uważają, że skoro mała aż tak bardzo nie odstaje zachowaniem od innych dzieci (w sensie nie ma zachowań agresywnych/autoagresywnych), to niech czerpie wzorce od dzieci zdrowych.

chodzimy do buziaczka, mała się dobrze zaaklimatyzowała. regularną terapię będzie miała dopiiero od listopada, bo wtedy dopiero pójdzie na małą subwencja. po tygodniu chodzenia tam zauważyłam, że córka z większą swobodą powtarza po nas całe zdania. wcześniej była w stanie powtorzyć pół zdania. panie są mega miłe i empatyczne. mają salę do ćwiczeń i integracji sensorycznej. generalnie ja jak na razie jestem bardzo zadowolona.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Cieszę się, że są zmiany na lepsze. Byłam w Buziaczku w sprawie WWR, ale ze względu że mała chodzi do żłobka na drugim końcu miasta, to wwr szukam tam w pobliżu, żeby nie tracić czasu na popołudniowe korki. Zobaczymy może jak będzie miała orzeczenie o kształcenie specjalne, to pewnie będziemy również rozważać Buziaczek. 

 

Ile godzin dziennie córka jest w przedszkolu?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

mała jest w przedszkolu od 8 do 15:30. w grudniu idę na L4 (jestem w ciąży, rodzę na początku marca), to będę ją pewnie odbierać ok 14 lub 14:30.

jeśli rozważasz buziaczka, to może warto, żeby córka chodziła tam na zajęcia adaptacyjne? są raz w tygodniu, chyba ok 17:00, do września. my mieliśmy szybką adaptację, bo zmienialiśmy przedszkole na przełomie października, więc to nas ominęło.

WWR nie może robić żłobek? szkoda, to by rozwiązało problemy logistyczne.

napisz, jak córeczka Smile

 

PS. jak poszłam zapisywać małą do buziaczka, to okazało się, że jednym z terapeutów jest tam moja koleżanka z podyplomówki i myślę, że gdyby było coś niie tak z przedszkolem albo terapią, to powiedziałaby mi na pewno.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Gratulacje! Ja już mam drugiego małego bobasa. Dziś kończy 3 miesiące.

 

Żłobek realizuje wwr we własnym zakresie, 20 minut dziennie z logopeda oraz psychologiem, 3-4 razy w tygodniu. Jest mało, ale mała chętnie tam chodzi, śpi i sama je. Na razie dużo nam jeszcze nie powiedzieli, ponieważ muszą ją jeszcze trochę poobserwować. Ponieważ zaczęliśmy prace wg metody krakowskiej, to mała zaczęła naśladować niektóre zwierzęta. Wcześniej wcale tego nie było. Ale nadal mowy nie ma, i raczej ma brak rozumienia tej mowy. Codziennie w domu z nią pracujemy. Planujemy poza wwr jeszcze korzystać prywatnie z usług terapeuty żeby jak najszybciej osiągać pozytywne wyniki. W październiku zrobimy diagnozę funkcjonalna, is, zeby wiedzieć nad czym konkretnie pracować. 

Najbardziej mnie martwi brak mowy. 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Hej!

20 listopada 17:00-19:00 będzie w Buziaczku spotkanie Grupy Wsparcia Dla Rodziców. będzie je prowadził psychoterapeuta i pani psycholog. koszt dla rodziców dzieci spoza Buziaczka 40 zł. obowiązują wcześniejsze zapisy. docelowo mają się odbywać raz w miesiącu, ale akurat w grudniu nie będzie. koleżanka od terapii mówiła, że to bardziej spotkanie dla rodziców dzieci z problemami, będzie okazja zadać pytania, jak pracować, jak reagować na różne zachowania, no i można poznać innych rodziców dzieci z autyzmem.

My idziemy Smile piszę o tym nie z potrzeby reklamy, ale obiecywałyśmy sobie informować się o takich wydarzeniach, stąd mój post Smile

u nas maluda zaczęła pokazywać różki, i w domu i na terapii, i w przedszkolu. drze książki, rzuca jedzeniem, niie chce pracować z terapeutami, obraża się. ale jednocześnie terapeutka mówiła, że jest z nią lepszy kontakt werbalny. w domu też trochę więcej komunikuje.

napisz, co u was Smile

EDIT: jak po diagnozach?

pozdrawiam

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Część! Dziękuję bardzo za wiadomość! Tak, czytałam o tym spotkaniu na Facebooku. Ale 20.11 mam urodziny i zamierzam spędzić z rodziną.

Już zaczęliśmy wwr, i wybraliśmy Pozytywkę na Kcyńskiej. Jesteśmy w trakcie pełnej diagnozy PEp. Córka miała diagnozę z neurologopeda, z IS i oni oceniają ja bardzo dobrze i mówią że ma dużo potencjał. Przede wszystkim dlatego że dużo dźwięków wydaje, zaczęła coraz więcej naśladować. I w trakcie spotkań powiedzieli że zastanawiają się czy to jest typowy autyzm czy raczej inne zaburzenie, ponieważ mała ładnie nawiązuje kontakt wzrokowy i nawiązuje wspólną zabawę, niekiedy sama jest inicjatorem. Więc...jeszcze będą ją obserwować. Robimy w Egeo na Szajnochacj. Może pani sprawdzić ich stronę.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Moja mała ostatnio też jest nerwowa. Ale teraz ma katar, kaszel i infekcje oczu, więc muszę jaj wyleczyć. W przyszłym tygodniu ma badania w szpitalu.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

właśnie miałam pisać, czy robicie małej diagnostykę neurologiczną?

my mieliśmy w wakacje podstawowe badania metabolizne, TSH, badanie dna oka i EEG. wszystko w normie. w grudniu kładziemy się na neurologię na chodkiewicza, żeby zrobić rezonans i być może jeszcze punkcję.

cieszę się, że dają wam nadzieję, że to może nie autyzm. może dzięki terapii mała szybko nadrobi deficyty i wszystko będzie dobrze Smile

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Mała od dziś jest w szpitalu na Chodkiewicza. Będzie miała EEG, przesiew metaboliczny, dno oka, ewentualnie rezonans. 

Czym jest diagnostyka neurologiczną? Jest na oddziale neurologii, więc pewnie tam będą ją obserwować pod tym względem. 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

hej, właśnie mniej więcej o te badania mi chodziło. mieliśmy to latem, tylko do rezonansu nie widzieli podstaw. szkoda, bo mielibyśmy to z głowy, a teraz i tak w grudniu musimy się kłaść z powrotem na chodkiewicza.

my leżeliśmy 3 dni, z czego wszystkie badania i tak jej zrobili dopiero trzeciego dnia.... powodzenia w takim razie w szpitalu!

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Część! Córeczka już wczoraj z tatą wrócili ze szpitala. Wyniki przesiewu dopiero za 6-8 tygodni, EEG robione w czwartek, ale co i jak nie wytłumaczyli. I powiedzieli że wszystko będzie na wypisie w przyszłym tygodniu. Dno oka ok

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

hej,

chciałam zapytać, jak tam wyniki?

7 grudnia w PPP1 o 16:00 jest dwugodzinne spotkanie edukacyjne z logopedami, tematem jest rozwój dziecka niemówiącego. mają być propozycje zabaw itd.

zapisy do 30 listopada, ja już się zapisałam, myślę, że warto!

natomiast spotkanie w buziaczku fajne, ale bardziej było o dzieciach neurotypowych, więc dużo cię nie ominęło.

pozdrawiam!

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Czesc! A właśnie chciałam pisać do Pani.

Córeczka jest po szpitalu. Eeg w normie, czekamy na wyniki przesiewu. Ma podwyższone tsh i amoniaku, ten ostatni może świadczyć o zaburzeniach metabolicznych, ale czekamy na wyniki z Warszawy.

U malej jest postęp i to wszyscy widzą, i logopeda i w żłobku, i my. Ale codziennie z nią pracujemy, bez przerwy. 

Ja natomiast dziś byłam na szkoleniu z metody krakowskiej w PPP. To już drugie spotkanie, i będzie jeszcze 4. Z małą ćwiczymy wg tej metody. + Terapia behawioralna.

Co raz częściej myślę o tym, że córkę zapisze do przedszkola do buziaczka jak dostanie orzeczenie o kształcenie specjalne. Wie może Pani jak u nich z kolejkami? Muszę jak najszybciej ja zapisać czy mają wolne miejsca?

Dziękuję za info o szkoleniu. Chyba męża tam wyśle

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Znika końcówka tekstu

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Hej,

To fantastycznie, że są postępy Smile u nas też ciut lepiej.

Do Buziaczka najlepiej jak najszybciej. z tego co wiem, to w październiku zajęłam im ostatnie wolne miejsce, ale może coś się od tego czasu zmieniło, lub zmieni. najlepiej iść i porozmawiać.

ja jestem nadla bardzo zadowolona, szczególnie teraz, jak od listopada ruszyła terapia. mała ma bardzo dużo terapii, logopedę, neurologopedę, SI, terapię poznawczą, terapię w diadzie, terapię ręki.  za kilka mieisęcy dojdzie też trening umiejętności społecznych. mają też terapeutkę od metody krakowskiej Smile jeszcze nie mam dokładnego harmonogramu, ale panie w grupie mówią (jak odbieram małą z przedszkola), że więcej jej nie było na grupie, niż była. do końca listopada ma być też napisany IPET przez główną terapeutkę. jak będę miała w ręku harmonogram, to go tu wrzucę.

przedszkole jest otwarte na rodziców, można przyjść, porozmawiać z terapeutami w każdej chwili. co mieisąc, w ostatni czwartek miesiąca są też organizowane spotkania z terapeutami, wtedy wszyscy są dostępni i można umawiać się i rozmawiać na temat postępów dziecka.

panie wychowawczynie są bardzo empatyczne. w razie potrzeby dziecku towarzyszy w sali terapeuta. na pewno maluch ze specjalnymi potrzebami nie jest tam zostawiony samemu sobie.

dzięki za informację, ciekawa jestem wyników badań metabolicznych, my nie mieliśmy takiego panelu, tylko jakieś podstawowe, gdzie wyniki były tego samego dnia w zasadzie.

powodzenia i oczywiście pisz, co u was Smile

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Hej,

Mam już harmonogram. wygląda on tak:

Terapia w diadzie - 5 godz/tyg

Terapia poznawcza - 7,5 godz/tyg

SI - 1,5 godz/tyg

Neurologopeda - 0,5 godz/tyg

Logopeda - 1 godz/tyg

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Cześć! Faktycznie dużo! Ja czekam aż moje dzieciaczki wyzdrowieją żeby tam pojechać

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Cześć! Chciałabym tylko jeszcze zapytać czy córeczka ma swojego terapeuty, który jest cały czas przy niej?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Witam wszystkich.

Nasza córka ma 4 latka i zdiagnozowany Autyzm.

Od samego początku braliśmy pod uwagę przedszkole na Kąkolowej - jako, że jest to przedszkole integracyjne myśleliśmy, że będzie to dla niej najlepsze rozwiązanie. 

Byłam przekonana, że w tym przedszkolu jest prowadzone WWR, nawet nie brałam pod uwagę, że jest inaczej - ale zdecydowaliśmy się zadzwonić i się upewnić - na szczęście, bo aktualnie nie prowadzą tego typu zajęć, są wtrakcie załatwiania i w przyszłym roku mają mieć taką możliwość. 
Od razu zaczęłam szukać innego przedszkola - na początku tylko na te dodatkowe zajęcia - ponieważ nie wieżyłam, że uda nam się znaleźć tak nagle wolne miejsce. Decyzja padła na przedszkole "Buziaczek". Na nasze szczęście okazało się, że jest możliwość zapisania tam też córkę jako przedszkolaka i wszystko będzie w jednym miejscu.

Nie zastanawialiśmy się - od razu zapisaliśmy tam córkę.

Na początku chodziła na 1 godzinę dziennie, codziennie - tak przez 2 tygodnie. Miała zajęcia tylko z opiekunami do których przyzwyczajała się i uczyła się zasad. Po dwóch tygodniach chodziła na 2 godzinki, po czym na 3 i aktualnie chodzi na 5-6h.

W tym czasie ma przede wszystkim zajęcia indywidualne, ale z dnia na dzień wchodzi na dłużej w grupę gdzie uczy się zachowania i kontaktów.

Jak jest w grupie, zawsze towarzyszy jej opiekunka - jest to osoba, z którą aktualnie ma wypisane zajęcia.

Zajęcia dla dzieci z autyzmem ustalane są indywidualnie w zależności od potrzeb dziecka. Tak samo czas spędzony w grupie uzależniony jest też od tego jak radzi sobie dziecko w kontaktach, jak potrafi skupić się na zadaniach itp - nasza córka na początku uczyła się zachowania w grupie przy 2-3 dzieci do czasu aż uznali, żemoże wejść w grupę. 

W przedszkolu ma przede wszystkim zajęcia z terapii intergacji sensorycznej, terapię behawioralną, terapię poznawczą, diadę, logopedę i zajęcia z rehabilitantem.

Panie w przedszkolu chętnie opowiadają o postępach dziecka i biorą pod uwagę sugestie rodziców. 

My po dwóch miesiącach widzimy ogromną różnicę w zachowaniu córki. 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

hej,

ma swoją główną terapeutkę, w sumie nie wiem, czy jest cały czas przy niej, nawet nie pytałam. wiem, że wchodzi na posiłki, zajęcia z dziećmi. córka, jak wie, że z tyłu jest jej pani lucynka, to bardziej się pilnuje i chętniej uczestniczy w zajęciach Smile

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Koliber, witam Smile fajnie, że jest kolejna osoba w naszym gronie Smile

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Koliber, twoja córka jest świeżo po diagnozie?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Córkę zapisaliśmy do przedszkola publicznego w zeszłym roku - mając nadzieję, że jej zachowanie wiąże się z tym, że ma mały kontakt z dziećmi i myśleliśmy, że sam pobyt w przeszkolu i czas spędzony z dziećmi jej coś da.

Córka była tam jeden dzień - to znaczy 2 godziny - po czym odbierając ją usłyszeliśmy od Pani przedszkolanki, że nasze dzieko nie nadaje się do przedszkola, że ona jest bardziej dzieckiem żłobkowym, że biegała, że popychała inne dzieci, płakała i próbowała się przytulać do nich. (moim zdaniem jej zachowanie było spowodowane ogromnym stresem, bo nagle została sama bez nas, w koło różne bodźce, nie wiedziała jak się zachować, więc biegała i zaczepiała inne dzieci - przez co krzyczano na nią a ona w stresie przerażona próbowała się przytulić i była odsuwana) Miała pretensję do męża o to, że na przywitanie wziął córkę na ręce - powiedziała, że tak dużego dziecka się nie nosi - miała niecałe 3 lata. To wszystko mówiła na korytarzu przy innych. Na pożegnanie próbowała zagadać do córki, machała, próbowała podać rękę - mała nawet nie chciała na nią spojrzeć Wracając do domu od razu podjeliśmy decyzję, że nie ma co stresować córki i poczekamy jeszce rok.

Na następny dzień jak przyszliśmy wypisać córkę, rozmawialiśmy z kobietą, która normalnie ma tę grupę maluszków - dzień wcześniej było zastępstwo. Pani zabrała nas do szatni i spokojnie porozmawialiśmy. Ustaliliśmy, że damy małej czas i dostaliśmy radę, żeby udać się do poradni. Stwierdziliśmy, że poczekamy do końca roku i jeśli nic w zachowaniu córki się nie zmieni to wtedy ruszymy (wiadomo, każdy rodzic ma nadzieję, że może to ten wiek, że to przejściowe). Niestety córka stała w miejscu.

Zaczęliśmy diagnozę na początku tego roku.

Zaczęło się od poradni psychologiczno - pedagogicznej gdzie wstępnie ją zbadali i tam zaczęła chodzić do logopedy i na muzykoterapię.

Od razu zapisaliśmy się do poradni zdrowia psychicznego - tam pierwszą wizytę mieliśmy w maju tego roku, następną w lipcu - sami rodzice a z córką pod koniec sierpnia - od razu dostaliśmy diagnozę Autyzmu.

Z tą diagnozą wróciliśmy do poradni i złożyliśmy wniosek o opinię i orzeczenie - które dostaliśmy w połowie września 

Chcieliśmy zapisać córkę do przedszkola i już przed wakacjami szukaliśmy miejsca dla córki. Zadzwoniłam do poradni jeszcze przed wizytą w PZP odnośnie tego czy jest sens szukać miejsca w zwykłych przedszkolach publicznych - Pani z poradni nie mając jeszcze diagnozy od razu powiedziała, żebyśmy szukali miejsca w przedszkolach integracyjnych - absolutnie nie w zwykłych, bo córka na pewno dostanie opinię i orzeczenie

W Buziaczku córka chodziła na początku tylko na godzinkę ale nie mogła się doczekać kolejnego dnia. Jak wchodziliśmy do przedszkola od razu biegła do opiekunki przytulając się na przywitanie, a jak przychodził weekend do była strasznie oburzona dlaczego nie idziemy do przedszkola - zupełnie inne podejście.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Hej,

widzę, że nasze córki są w tym samym wieku mniej więcej Smile u nas na początku przez rok przedszkole niepubliczne masowe (panie nie miały uwag, tylko takie, że mały kontakt z dziećmi i że jest mało samodzielna i bardzo wyciszona). bujaliśmy się tak przez rok, w domu córka zachowywała się prawidłowo i normalnie, dużo gadała, bawiliśmy się w różne zabawy odpowiednie do wieku. w czerwcu poszłam do pracy i BUM! regres rozwoju, mowy. najpierw neurolog (od razu podejrzenie autyzmu), potem badania w szpitalu, potem psychiatra, obserwacja domowa, obserwacja w przedszkolu. od października mamy orzeczenie, od listopada w buziaczku pełnowymiarową terapię.

córka też do buziaczka chodzi o wiele chętniej niż do tamtego przedszkola:) to straszne, co musieliście przeżyć przez pierwsze dni tamtego przedszkola. bardzo wam współczuję. okropne podejście miała ta pani, nie powinna być w ogóle nauczycielką i pracować z dziećmi. brrrr!

moja mała chodzi do misiów, a twoja?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Nasza jest jeszcze w pszczółkach - jest z marca i dlatego zdecydowali się na tę grupę

U nas z mową było inaczej - córka nie mówiła do końca roku - to co jest teraz w porównaniu z tym co było jest nie do porównania - najpierw nam udało się odblokować córkę, bo zaczęła powtarzać pojedyncze słowa i po tym już poszło - głównie dzięki Pani Oli Laskowskiej z PPP - która trafiła idealnie podsuwając nam dane metody pracy w domu. Już byliśmy dobrej myśli, bo z dnia na dzień było coraz lepiej, coraz częściej kontaktowała się, aż któregoś dnia - krótko po 3 urodzinach mała nagle przestała jeść, mówić, sygnalizować potrzeby. Nie było żadnej sytuacji, która mogłaby wpłynąć na takie zachowanie. Byliśmy przerażeni. Akceptowała tylko mleko z butelki - nie było szans na picie z kubka czy inny pokarm. I tak dzień, dwa, tydzień, dwa tygodnie. Byłam w przychodni zapytać o radę to powiedzieli, że jeśli pije to nie powinnam się martwić. Przemycałam jej w mleku kaszkę - od czego z wychudłej zaczęła puchnąć. Odblokowała się po tym jak dostała zamiast mleka kakao i daliśmy jej spróbować kilka ziarenek słodkiego kakao na łyżeczce. Po czym do kakaa dodaliśmy biszkopty, później chrupki i chleb i odetchneliśmy z ulgą. Jeśli chodzi o resztę umiejętności to już nie mogliśmy z nią dojść do tego stanu komunikacji jaki udało się wypracować. Udało się wrócić do normy z potrzebami fizjologicznymi, a mowę i komunikację zaczęła przyswajać krótko przed przedszkolem, teraz to Panie w przedszkolu działają i widzimy postępy. 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Dziękuję za opinie o Buziaczku. Idziemy tam z mężem w piątek. 

Mówią że autyzm przede wszystkim dotyczy chłopców, a ostatnio spotykam samych dziewczynek z diagnoza.

Czy ktoś wam mówił że to może być Aspergera?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Słyszeliście coś o fundacji Słoneczko? Zamierzacie zakładać tam konto żeby zwrócić dla dziecka 1%?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Nasza z pewnością ma autyzm - mamy porównanie - bo w rodzinie mamu dziecko z zespołem Aspergera

Co do fundacji - o co w niej chodzi? Jak to działa?

Załatwialiście już dzieciom orzeczenie o niepełnosprawności? Jeśli tak to były jakieś problemy?

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Tak, nasza córka na orzeczenie. Nie było żadnego problemu. Wystarczyło papieru od psychiatry.

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Cześć! Moglibyście polecić psychiatrę? U kogo byliście? Kogo znacie? Chciałabym żeby córkę obejrzał też inny psychiatra. Z góry dziękuję!

Miasto: BYDGGOSZCZ
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Cześć, a korzystacie może z  SUO? Zamierzam złożyć papiery. Mam 5-letnią córeczkę z autyzmem i nie wiem czy mają dobrych terapeutów, 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Nie, nie korzystam z SUO. Do jakiego przedszkola chodzi córka?

Miasto: BYDGGOSZCZ
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Córeczka ma nauczanie domowe 

Miasto: Bydgoszcz
Odp: Rodzice z Bydgoszczy córka 2 lata autyzm

Hej, dawno mnie nie było. Od grudnia leżę, bo moja ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem. 

Katarzyna, jak wyniki badań małej,? Będziecie robić rezonans? U nas 4 lutego podejście numer trzy do rezonansu. Najpierw rotawirus na oddziale, potem córka była chora, a teraz nie wiem co się wydarzy:) 

Co do psychiatry, to my chodzimy do dr Suś, jest znana w środowisku jako ta doświadczona w pracy z dziećmi z autyzmem. 

Co u was słychać? 

U nas trochę lepiej, mała więcej komunikuje, ale to nadal nie jest to co było. Teraz w terapii przeszkadzają nam głównie choroby. Nadal jesteśmy zadowoleni z przedszkola.