Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

odpowiedzi: 22 [Ostatni wpis]
Miasto: Świdnica

Witam serdecznie,

jestem mamą 2,5 letniego chłopca, u którego zachodzi podejrzenie autuzmu. Po 4 miesiącach oczekiwania mamy wyznaczoną wizyte u psychiatry dziecięcego w Mikoszowej - Celestyn, chciałabym się dowiedzieć od rodziców doświadczonych czy na takiej pierwszej wizycie lekarz jest w stanie potwierdzić że syn ma autyzm czy też zaburzenia w sferze autyzmu? Cz jakoś się przygotowac na wizytę, o co pytają itp. Będę wdzieczna za informacje.

Miasto: Bytom
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Kochana my jak trafiliśmy do obecnego psychiatry to on po 10min stwierdził autyzm u Oskara (co prawda śmiech na sali) dodał na koniec, iż diagnoza nie jest dla Oskara krzywdząca (z perspektywy czasu miał rację). Pytają o podstawowe rzeczy tzn. czy bawi się z dziećmi, czy jest niejadkiem, czy boi się czegoś, czy lubi się przytulać, czy lubi wodę itd itd. Generalnie tak czy siak do wszystkiego potrzebujesz diagnozę psychiatryczną i opinię psychologiczno pedagogiczną (w przypadku tej drugiej poświęcają dziecku nieco więcej czasu nam ok 6h obserwują dziecko, wykonują zadania).

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Napisz sobie na kartce przebieg ciąży- czy brałaś antybiotyki, były powikłania, dziecko w terminie. Poród, przebieg. Ile dziecko dostało punktów w skali Apgar. Rozwój ruchowy- podnoszenie głowy, przekręcanie się, siadanie, raczkowanie, chodzenie. Gaworzenie, pierwsze słowa- czy mówił, a potem przestał.  Czy np. dziecko powtarza mamamamamamama , albo frazy Chcesz pić- chcesz pić, albo samo chcech pić. Chodzi o echolalię. Rodzina czy jest pełna, czy nie.

Wywiad to podstawa.

Potem jak się zachowuje dziecko.

Najlepiej sobie wypisz na kartce.

Pomocne mogą być informacje na temat

wywiad do diagnozowania autyzmu ADI-R

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_2_2012/Chojnicka__Psychiatr_Pol_2_2012.pdf

ADOS

 

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2012/781Chojnicka_Psychiatr_Pol_5_2012.pdf

 

Na pierwszym spotkaniu można zaobserwować cechy autystyczne, chociaż niektórzy stawiają diagnozy po kilkunastu minutach.

Kim jestem: Rodzina
Miasto: Trzebnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

My mamy podejrzenie o autyzmie od listopada,po trech wizytach młoda psycholog podejrzewala autyzm atypowy,potem kolejna wizyta u wieloletniej psychiatry powiedziała ze to nie autyzm ale papier dała na podstawie psychologa,dzis kolejna wizyta u innego psychologa i zasd ze to nie autyzm!jajuż nie wiem czy wogóle w polsce lekarze mają pojęcie a autyzmie!a Wy u ilu byliście lekarzy i wkącu kto postawił dokładną diagnoze? bo jajuznie wiem cy to autyzm czy nie ale czekam na kolejne spotkania u psychiatry dziecięcego którego mi dzis polecił psycholog,zobaczymy co ta zas powie.Zycze wszystkim wytrwałości bo to nam najwiecej potrzeba:)

Miasto: Bytom
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

U nas to samo co lekarz to inne zdanie na temat Oskara i w kółko autyzm nie autyzm. W koncu w grudnuio gdy kolejny lekarz powiedział autyzm a po kilku miesiacach opinia psychologiczno pedagogiczna - całościowe zaburzenia rozwojowe niekoreslone to przestałam się łudzić że Oskar jest zupełnie zdorwym dzieckiem Sad Więc nie licz że otrzymasz jednoznaczna diagnoze ;/ taki kraj lekarze nt autyzmu maja takie pojecie jak ja o astronimii...

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Opisz co cię niepokoi u dziecka, zachowania, mowa, etc. Może ci pomożemy.

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Po pierwsze syn nie mówi tzn nie wypowiada kompletnie żadnych słów, mimo iż chodzimy z nim do logopedy. chodził do żłobka ponad pół roku Panie na moją prosbe wystawiły o opinie - obserwacje i okazało się że syn nie bawi sie z dziecmi, siedzi sam w kącie, nie wykonuje polecen, nie naśladuje innych dzieci. Martwi nas fakt że większość poleceń nie wykonuje - nie rozumie, np pokaz gdzie jest mama, przynies misia. Choć ostatnio jest lekka poprawa bo częściej cos do niego dociera. Ma straszne ataki histerii, złości z byle powodu. Uwielbia bawić się samochodami, kładzie się na podłodze i jeżdzi nimi, układa w rzedy.Jesli jest czyms zajety nie reaguje na to co się do niego mówi. Mam wrażenie że jest nie schematyczny - ale to tylko moje zdanie. W grupe nie potrafi się odnaleść, hałas, zgiełk go peszą automatycznie się usuwa w bok. Nie daje się z reguły dotykac innym choć robi postepy ponieważ chodzi na rehabilitacje i krzyczy w niebogłosy ale ćwiczy i współpracuje. Lubi sięprzytulac, całować, ale tylko z nami rodzicami ewentulanie z babcia i dziadkiem którzy z nim na co dzień przebywają. Innych się boi, nie da sie dotykać- ale tez nie zawsze czasem ktos mu przypasuje i nie ma problemu. Ogólnie wiekszość lekarzy twierdzi ze skoro jego rozwój ruchowy był- jest opóźniony to automatycznie cała reszta tez nie będzie przebiegać prawidłowo. Mamy wrażenie że inne dzieci go nie interesują. i tak w skrucie to byłoby tyle:))) dzięki wielkie za wszelkie rady bo głowa pęka od myslenia:))) Miłej i słonecznej niedzieli życzę

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Ile miał jak siadał, a ile jak chodził, czy raczkował ? Czy wypowiada cokolwiek, po swojemu, sylaby ? Czy był diagnozowany w kierunku zaburzeń SI, bo ma je na pewno- nadwrażliwość na hałas, dotyk. Czy występuje autoagresja- uderza się po głowie, agresja- innych ?

Przebieg ciąży, porodu, poród w terminie, komplikacje ?

 

I

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Bardzo poźno siadal ok 7 miesiaca moze nawet później, ok roku i 2 mies zaczął raczkować ok 18 mies-19 zaczął chodzić. Wydaje dzięki jak cos chce to pokazuje lub ciagnie moją reke żebym mu cos dała. Jak mu cos się odwidzi to powie jak robi kotek i zrobi papa i buzki ale to niezbyt często choć jakieśpare miesięcy temu częściej to robił. Ciąża parwidłowo przebiegala skonczyla się cieciem z powodu braku postepu porodu. Póki co nie ma zachowań autoagresji ale z nerwach czasem skopie ścianę. Jak dosraje histerii to na pewno nie mozna go dotykac w pierwszej fazie bo jeszcze bardziej sie nakręca i kopie i się rzuca. Na pewno dam zanć jak po wtorkowej wizycie.

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

A kiedy stawał i chodził prowadzony za rękę ? Wiesz co mam na myśli- jak dzieci zaczynają chodzić to najpierw trzymają za rękę dorosłego, trzymają się ściany, a potem dopiero chodzą same. Siadają pomiędzy 8- 10 miesiącem życia.

http://www.terapia-ndt.waw.pl/rozwoj.html

http://vojta.com.pl/index.php?Itemid=2&id=8&option=com_content&task=view

 

Przyjmując, że dzieci chodzą pomiędzy 14-16 miesiące i zakładając, że chodzą kiedy są gotowe.... ciekawe założenie lekarzy.

Jeżeli mówią o opóźnieniu- powinni podać czas o ile miesięcy jest opóźniony wg nich.

 

Mój też darł się jak dostawał napadów agresji i był między nami kontakt- bo stosowałam holding.

Powinnaś z małym iść do neurologopedy.

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

No i jesteśmy po pierwszej wizycie wiadomości nie napawają mnie optymizmem, Filip ma duże opóźnienie umysłowe, przejawy cech atutystycznych. Zlecili nam bardzo szczegółową diagnozę ostateczna będzie miała miejsce 10 czerwca. Póki co jestemy z mężem podłamani ale walczymy dalej. Najważniejsza jest diagnoza i odpowiednie dobranie terapii. Babka u której byliśmy wydaje się być świetnym specjalistą i zrobiła na mnie ogromnie dobre wrażenie. Diagnoza będzie dość trudna ponieważ występuje opóźnienie umysłowe. Oj ....

Miasto: Bytom
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Trzymaj się kokosanka8412. Bedzie mial szkrab terapie, specjalistów koło siebie i pójdzie do przodu jak burza zobaczysz Smile

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Upośledzenie w stopniu lekkim – opóźniony rozwój ruchowy

siadanie w końcu 1 r. ż. , chodzenie pod koniec 2 r. ż. , brak precyzji ruchów , ruchy słabo skoordynowane .

Upośledzenie w stopniu umiarkowanym – opóźniony rozwój ruchowy :

siadanie w 2 r. ż. , chodzenie w 3 r. ż.

Pierwsze słowa pojawiają się u dzieci lekko upośledzonych umysłowo najczęściej w wieku 2-5 lat, zaś pierwsze frazy występują u tych dzieci między 3 a 7 rokiem życia (G. Kuźniecowa, 1976).

http://www.sciaga.pl/tekst/41784-42-uposledzenie_umyslowe_a_rozwoj

 

http://www.zakatek21.pl/forum/viewtopic.php?t=4064

 

Ja też znam dzieci, które późno zaczęły chodzić i nie mają upośledzenia umysłowego. Syn koleżanki zaczął mówić jak mial 4 lata, też ją straszyli, że wychowuje - cytuję "małego debila". Chłopak skończył studia.

Żeby zbadać upośledzenie umysłowe trzeba użyć testów

http://www.fizjopedia.pl/fizjopedia/brunet_lezinea_skala.htm

Jest jeszcze skala inteligencji dla małych dzieci Psyche Catell.

http://www.imed.pl/index.php?PAGE=telegram&TEL_CUR_ID=140&return=archives

 

Czy po prostu uznali, że mały później zaczął chodzić i mówi niewiele  ?

 

Najważniejsze, żeby go w rzetelny sposób zbadali, dobrali odpowiednią terapię i dziecko poszło do przodu jak burza.

Pamiętam pierwszą próbę zbadania syna Skalą Inteligencji Termana-Merril. Młody miał 5 lat - nie dało się go zbadać. Może by się go dało, gdyby psycholog nie badała go na salach do rehabilitacji z piłkami, drabinkami etc. Nie współpracował, kiedy miał 7 lat zbadano go Skalą  Wechslera miał bardzo wysokie IQ- byłam pewna, że wyjdzie mu upośledzenie. Dużo zależy kto bada.

 

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Psychiatra stwierdził że ciężko będzie Filipa zdiagnozować ponieważ za duzo negatywnych czyników się nałozyło (czyli przejawy cech autystycznych i opóźniony rozwój). Oni na dzieci patrzą szablownowo że np. dwu lateko powinnien to i tamto, no niestety u Nas nie idzie to tak jak powinno, to że nie mówi żadnych słów, ani dziękwów naśladowczych, nie rozumie poleceń nawet najprostszych. Pewne jest jedno wiele zależy od badającego, zobaczymy co wyjdzie po tych wszystkich przeprawach. Póki co dalej rehabilitacja i logopeda.

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

A moze podpowiecie mi dziewczyny na czym polega ten test lezinea bo to na pewno bedzie miał bo to zapamiętałam. Jak to ma wyglądać. Boję się bo moje dziecko w sytuacjach z obcymi zachowuje się jak zachinotyzowany, nie współpracuje tak jakby sters go paralizował. musiałby mieć sporo czasu żeby się przyzwycziać do sytuacji i otoczenia. A wywiad z samymi rodzicami ma trwac ok 2 godzin na czym na to polegac skoro teraz jak byliśmy to praktycznie o wszystko pytała.

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Test BRUNET – LEZINE – Skala rozwoju psychomotoryki dziecka (0-3)

http://www.grupy.otopr.pl/skala-rozwoju-psychomotoryki-wg-brunet-lezine,usn,196719.html

http://forum.gazeta.pl/forum/w,23620,120998277,126714069,Re_test_brunet_lezine.html

Przed diagnozą postaraj się sprawdzić mu słuch, u dobrego specjalisty. Dobrze, że wywiad będzie długo trwał, bo może nie pominą niczego.

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Słuch miał badany u dobrego specjalisty. Słyszy prawidłowo:) Dzięki za informacje dorobella:)))

Miasto: Śląsk
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Mnie się wydaje, że przy autyzmie ciężko jest ocenić poziom IQ, bo dziecko może nie chcieć współpracować z obcą osoba, w obcym miejscu. Ja trafiłam na fajną psycholog, która bardzo się starała zbadać młodego- w rzetelny sposób, ale młody miał wtedy 7 lat. Jakby miał 2,5 pewnie by go nie zbadali, albo wyszłyby im dziwne rzeczy.

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Myśle że wyjda dziwne rzeczy bo syn na pewno nie będzie współpracował, ale zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

Miasto: Koszalin
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Hej.

My tez czekamy na pierwszą wizyte - 8 maja mamy i juz sie stresuje... tez nie wiem jak synek się zachowa wśród tylu obcych chociaż zazwyczaj nie ma z tym problemu.....

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Podobało mi sie że lekarka tylko małego obserwowała nie próbowała go zagadywać , dotykać itp. Dlatego łatwiej jej było go obserwować w mniej stresującej formie. Chociaż po małym było widac ze mu nie pasuje, ale chyba najbardziej to ja się stresowałam:)

Miasto: Świdnica
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

No i jesteśmy po diagnozie autyzm dziecięcy, teraz mase załatwiania bo i przedszkole, orzeczenie o niepełnosprawności i jakoś ogarnięcie wszystkiego do kupy. Od końca czerwca jestesmy na odziale dziennym rehabilitacji więc codziennie ćwiczenia, w międzyczasie logopeda i psycholog. Ale mam takie pytanko do mam, jakie zalecenia dostaliście po diagnozie? Nam powiedzieli tylko tyle żeby jak najwiecej się z Filipem bawić ale na zasadzie wspólnej zabawy -relacji. Ogólnie to mam mega haos i nie bardzo wiem co ma robić. U nas w mieście to maskara dla dzieci autystycznych praktycznie nie ma nic, zero wsparcia. Rozmawiałam z psychologiem z poradni, która aktulanie ma zajęcia z moim synkiem zeby nie przesadzać z terapiami żeby go nie przestymulować. Bo od października idzie do przedszkola z grupą integracyjną i wyszło tak że będzie tylko on z orzeczeniem, jedno dziecko z astmą i 13 dzieci zdrowych, tam bedzie miał pedagoga specjalnego oraz raz w tygodniu psychologa i logopedę, do tego ma wczesne wspomaganie (5 godz na miesiąc) i w między czasie na NFZ logopeda, rebilitacja oraz praca w domu. Czy to wystarczy, sama nie wiem. Chyba początki są zawsze najgorsze. Będę wdzięczna za jakieś wskazówki, rady i jedno jest mi teraz bardzo potrzebne zrozumienie:) Bo żyć, pracować trzeba i funkcjonować:)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i słonecznego dnia:)

Miasto: Chicago
Odp: Pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Witajcie, pedagog szkolny zauwazyl u mojego syna objawy autyzmu, nie ukrywam ze bardzo mnie to zszokowalo, polecil mi skontaktowac sie z odpowiednia placowka, psychiatra, badz psychologiem, znalazlem w poblizu tylko tego Pana http://psychiatra-gabinet.pl/, ale nie wiem czy mam się wybrac do psychologa, czy psychiatry. A moze dla dziecka, jakiegos specjalisty?