Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, rodzeństwo, ciotki, wujkowie) na wieść, że macie dziecko z autyzmem?

9 odpowiedzi [Ostatni wpis]
Miasto: Wielka Brytania

Zastanawiam się, czy lepiej jest zwlekać z momentem przekazania bliskim tej informacji, czy zrobić to jak najszybciej. Tego, czego obawiam się najbardziej, to napiętnowanie mojego dziecka. Moj mąż nie ma z tym problemu i rozpowiedzial wszystkim ze strony jego rodziny, że nasze dziecko ma asd. Od jednej jego cioci zdążyłam już usłyszeć parę razy, że "takie  dziecko" będzie lubiło, to czy tamto. Słysząc stwierdzenie "takie dziecko" potwierdziłam tylko swoje obawy, bo okazało się tak, jak myślałam, że małemu będzie przyczepiona łatka. Mąż nie rozumie, że kryję się z tą informacją przed swoją rodziną i mówi, że przecież potrzebujemy wsparcia duchowego od bliskich. Tylko do tej pory, żadnego wsparcia ze strony jego rodziny nie odczułam, a w głowie siedzą mi tylko te nieprzychylne sformułowania. Poza tym, jeśli chodzi o moją mamę, to wiem, że jest straszną gadułą i paplą i że od x czasu rozmawia o naszym życiu z sąsiadami, ekspedientkami z okolicznych sklepów (miewam okazję przekonać się o tym, jak jestem w rodzinnym mieście, gdy zaczepiają mnie obcy ludzie i pytaja o sprawy prywatne) i między innymi dlatego nie chcę, żeby wiedziała, bo wiem, że zaraz ta informacja pójdzie w świat. Poza tym z moją mamą, choć bardzo ją kocham, nie mam bliskich relacji. Jakoś nie potrafiła nigdy słuchać, gdy miałam problemy, bo jej problemy były zawsze ważniejsze. Nie potrafiła pocieszać w trudnych chwilach, bo od wiekow walczy z depresją (jak tu wymagać, żeby nagle stała się silniejszą osobą?). 

Chciałabym, żeby moje dziecko było traktowane, jak każde inne. Chłopiec jest wysokofunkcjonujący i poznać że coś jest nie tak można tylko po tym, że nie reaguje na wołanie oraz polecenia i układa przedmioty w rzędzie.

 

Pozdrawiam

Miasto: Warszawa
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

Hej rodzina zazwyczaj zaprzecza

Miasto: Kraków
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

Taka wiadomość jest trudna do przekazania nawet najbliższej rodzinie, tym bardziej jeżeli rodzic nie jest pewny czy nie zaszkodzi ona dziecku. Najlepiej żebyście uzgodnili wspólnie z mężem, co powiecie i komu. Co prawda pisałaś, że rodzina męża już wie, ale myślę że warto im również podpowiedzieć żeby nie dyskutowali o autyzmie przy dziecku. A co do reszty rodziny to dajcie sobie trochę czasu na podjęcie decyzji...nie macie obowiązku mówić wszystkiego od razu. Ps. jeżeli chodzi o kłopotliwa ciotke, to zawsze możesz odpowiedzieć, że nie wiesz co lubią "takie dzieci", ale za to doskonale wiesz co lubi twoje dziecko. 

Miasto: Gliwice
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

U nas wie tylko córka i niektóre koleżanki. Co do rodziny to z mężem postanowiliśmy,że dopóki nikt nie zauważy nie powiemy. Z autyzmem jesteśmy 4lata i albo nikt nic nie widzi albo nie ma odwagi zapytać. Lepiej nam się tak żyje. Nikt nie zadaje nam pytań i mamy spokój. Zależy jaki masz kontakt z rodziną. My mamy dobry ale wiem że jakbyśmy powiedzieli to by bylo że szukamy choroby u dziecka. Musicie oboje z mężeć podjąć decyzje. Pozdrawiam Smile

Miasto: Wielka Brytania
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

Dziękuję za odpowiedzi. Nie jest łatwo. Nasze dziecko ma czasem lepsze, czasem gorsze dni. Ma już kilka latek i w porównaniu z innymi dziećmi widać, że jest u niego problem z zachowaniem. Nie rozumie zasad społecznych, nie zauważa niebezpieczeństwa w różnych sytuacjach, jest ufny wobec obcych, itd.. Rodzina mówi, że to przez nasze błędy w wychowawcze, a my staramy się za wszelką cenę dotrzeć do Malca..  Mieszkamy za granicą i zastanawiamy się, jakby to było, gdybyśmy zjechali do domu. Przekonaliśmy się wielokrotnie, że polscy specjaliści mają więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o fachowe wsparcie. A propos tematu szkoły. Jeśli mogłabym jeszcze zapytać, jak wygląda edukacja szkolna dziecka z ASD w Polsce? Do jakiej szkoły trafia dziecko z ASD i na jaką opiekę ze strony Państwa może liczyć (terapia logopedyczna, SI, behawioralna)? Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Miasto: Kraków
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

W Polsce jeżeli chodzi o pomoc oferowaną w ramach systemu oświaty to :

1. Najpierw trzeba się udać do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej po orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub nauczania indywidualnego. W orzeczeniach tych są zawarte wskazania co do uczestnictwa danego dziecka w dodatkowych zajęciach usprawniających, terapeutycznych. Dzieci i młodzież posiadające orzeczenia mogą uczęszczać do przedszkola, szkoły ogólnodostępnej, integracyjnej lub specjalnej. Decyzję o wyborze szkoły podejmują rodzice. Placówka/szkoła organizuje nauczanie, dostosowuje wymagania edukacyjne do możliwości i potrzeb danego ucznia.

2. W przypadku dzieci, które nie uczęszczają jeszcze do szkoły może być organizowane wczesne wspomaganie rozwoju.

3. Uczniowie posiadający orzeczenia mają zagwarantowany darmowy dowóz wraz z opieką do najbliższej szkoły. Jeżeli rodzice sami dowożą dziecko to otrzymują zwrot kosztów.

4. Szkoła, do której uczęszcza uczeń z autyzmem dostaje co roku z budżetu państwa subwencję oświatową, z której finansowane są wynagrodzenia nauczycieli, innych pracowników i wydatków związanych z indywidualnym nauczaniem.

Kim jestem: Terapeuta
Miasto: lublin
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

Ja wybrałam dziecku szkołe prywatną. W klasie 7 uczniów, nauczyciel wspomagający, oczywiscie logopeda, terapia si, a nawet trening umiejetnosci spolecznych. Cwicze tez z dzieckiem w domu np TUS na https://sklep-spektrum.pl/produkt/gra-wedkowanie-emocji/. Bo nalezy pamietac ze placowki nie zrobia roboty za rodzica.

Robię nawet masaż sensomotoryczny. Jak ktoś chciałby zobaczyć jak mogę podać link do filmiku YT na priva, dziecko jest bardzo wtedy wyciszone.

Miasto: Kraków
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

U mnie było przerażenie na początku. Nieciekawie, duży strach, niepokój. Ale walczymy z ta przypadłością, korzystamy ze wszystkim dostępnych metod. Od jakeigoś czasu korzystamy też z terapii tlenowej - komora hiperbaryczna. Alek jest już po kilkunastej sesji i zauważyliśmy z żona, że poprawiła mu się koncentracja, dlatego tutaj piszę, kto by nie wiedział o tej metodzie - polecam. Nie tylko dobrze działa na choroby neurologiczne.

Miasto: Warszawa
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

A co to ma za znaczenie. Przejmuj się chorobą a nie otoczeniem.

Miasto: Roztocze
Odp: Jak zareagowala Wasza bliska rodzina (mama, taka, ...

U nas wie cała rodzina i najbliższy przyjaciele. Moja mama nie zauważa u Młodego żadnych różnic w stosunku do innych dzieci, twierdzi, że jest jak każde dziecko w jego wieku. Potrafi się z nim dogadać (Młody mówi bardzo dużo, ale duzo echolali jest w jego mowie). Od szwagierki (która jest pediatrą) usłyszałam, że zabużenia Młodego to moja wina, bo to przeze mnie poszedł do złobka i chodzi do przedszkola, bo uparłam sie, że po maciezyńskim wracam do pracy. No i nie zgodziłam się, żeby ona go woziła do szkoły specjalnej, tylko posłałam go do przedszkola integracyjnego.