Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Choroba genetyczna?

47 odpowiedzi [Ostatni wpis]
Miasto: Wieluń

Moja córka ma problemy rozwojowe, określone jako cechy autystyczne. Jesteśmy po badaniach EEG, rezonansie magnetycznym. Pani Neurolog zaleciła nam także wizytę u "dobrego" genetyka, ponieważ tak postawiona diagnoza nie jest według Niej jednoznaczna.

Może ktoś z Państwa ma "namiary" na lekarza genetyka, którego mógłby polecić.

Zastanawiam się, czy autyzm bądź cechy autystyczne są zaburzeniem genetycznym?

 

Pozdrawiam

Kim jestem: Student
Miasto: Koszalin
Odp: Choroba genetyczna?

Polecam wykład nt. genetyki autyzmu (po polsku), być może odpowie na część Twoich pytań:

http://www.youtube.com/watch?v=-uKdbIZHdRI

Pozdrawiam

Miasto: Wieluń
Odp: Choroba genetyczna?

dziękuję

Miasto: Kraków
Odp: Choroba genetyczna?

CSylwia,daj sobie spokój z szukaniem genetyka bo autyzm nie ma z tym nic wspólnego,szkoda ze pani neurolog która Wam to zaleciła o tym nie wie,ale cóż... jedni się uczą a drudzy kupują dyplomy co w trakcie wychodzi. CSsylwia autyzm nie ma nic wspólnego z genetyką,nie daj się wprowadzić na ślepy tor,ja ze swoim synkiem już to przerabiałem i mówię Ci to żebyś zaoszczędziła czasu i pieniążków.

Gorąco pozdrawiam.

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

są choroby genetyczne, które mają niektóre objawy podobne do autyzmu

jak można pisać że to nie ma sensu nie widząc dziecka?

Może ma jakieś cechy w wyglądzie, co mogło wzbudzić podejrzenie neurologa?

Osobiście znam dziecko u którego wykryto zespół łamliwego chromosomu X a wczesniej miał diagnozę autyzm, w tym przypadku nazwa nie zmieniła postępowania terapeutycznego ale może mieć wpływ na przyszłe rodzeństwo tego chłopca (tzn kwestia posiadania i wcześniejszego wyłapywania objawów)

My też mamy skierowanie na badania genetyczne ( na NFZ ) ale to już lekarz po obejrzeniu dziecka zadecyduje

Badanie ma sens jeżeli objawy autyzmu nie są jednoznaczne - to slowa neurologa

 My idziemy do genesis (Poznań), ale penie bliżej masz Lódź

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

Centrum Zdrowia Matki polki

Miasto: Rawicz
Odp: Choroba genetyczna?

badania genetyczne mają sens!!!!

u mojego synka zdiagnozowano autyzm rok temu (byliśmy w ProFuturo w Poznaniu) gdzie zalecono nam wizytę u genetyka... Trafiliśmy do Genesis w Poznaniu i tam pobrano krew synkowi po kilku tygodniach otrzymaliśmy wynik łamliwość chromosomu X. Pobrano wtedy krew ode mnie i właśnie jutro jadę na rozmowę do Genesis bo okazało się że ja mam też nieprawidłowy wynik.Więcej dowiem się jutro. Dodam tylko że w mojej rodzinie do tej pory nie było takich przypadków.... a jednak ja i syn mamy problem Sad

Dlaczego badania mają sens? bo teraz wiem że nie mam szans urodzić zdrowego dziecka,wybór będzie świadomy jedno dziecko chore czy dwoje chorych dzieci...

pozdrawiam

Miasto: Kraków
Odp: Choroba genetyczna?

Włosy sie jeżą jak przeczytałem wypowiedzi ptasi i hanuka, ludzie nie dajcie sie zwariować!. Ptasia,piszesz ze nie masz szans urodzić teraz zdrowego dziecka,tak właśnie działają zielarze genetycy,gdyby Ci wmówili że dopiero czwarte dziecko będzie zdrowe bo tak im wychodzi to tez byś w to uwierzyła???

Hanuk,ja nie mówiłem o objawach podobnych do autyzmu ale typowo autystycznych.

Mój syn chory na autyzm ma 9 lat, drugi ma 21 i jest zdrowy, w mojej rodzine ani w żony nie było autyzmu, i znam kilka takich przypadków. Autyzm to dolegliwość która nie ma akurat nic wspólnego z genetyką,ale oczywiście jak ktoś sie uprze to zawsze wyczaruje jakieś cechy. Nie ma zadnych potwierdzonych badań które wzkazywały by na związek genetyki z autyzmem. Nie dajcie sie ponieść jakimiś cudownymi hipotezami których krąży mnóstwo,ale jeśli chciało by się dojść do autorów to nagle kontakt ze żródłem sie urywa,a nazwiska cudownich hipotez po wnikliwym sprawdze niu okazują się nieznane lub okazują się to ludzie którzy coś podsłyszeli ale nie wiedzą konkretnie od kogo. Naprawde przerabiałem to już.

Pozdrawiam Gorąco.

Miasto: Rawicz
Odp: Choroba genetyczna?

Panie Marku... wczoraj romawiałam z panią genetyk i sama co nieco liznęłam ten dział nauki i wiem że jest jak pisałam wcześniej. Jestem nosicielką zespołu łamliwego chromosomu X więc trafić na zdrowe dziecko to jak gra w rosyjską ruletkę. Szanuję nadal Pana zdanie ale to nie uprawnia Pana do głupich zwrotów w moim kierunku,trochę szacunku dla przekonań drugiej osoby!

pozdrawiam

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

Marek Kraków napisał/a:

 

Hanuk,ja nie mówiłem o objawach podobnych do autyzmu ale typowo autystycznych.

Ale zauważ, że autorka pisze o "cechach autystycznych"

Myślę, że nie bardzo rozumiesz sens badań genetycznych - nie mają one tylko i wyłącznie na celu wyjaśnienie PRZYCZYN autyzmu u dziecka już zdiagnozowanego ale  też wykluczenie chorób genetycznych.

Nie będę też robić badań genetycznych dziecku po to, by dowiedzieć się jakie są szanse na urodzenie następnego chorego dziecka

Poczytaj sobie o chorobach genetycznych tj zespół retta, angelmana, fraX -  niektóre objawy tych chorób przypominają zachowania autystyczne

Nie wiesz jakie zachowania ma córka autorki, jakie ma cechy wyglądu, jakie dodatkowe objawy  - to ja jestem wzburzona Twoim wpisem

Jak mozna sugerować, że neurolog który zlecił badania jest niedouczony ( "kupił dyplom")

Mądry lekarz stawia diagnozę po wykluczeniu wszystkich innych możliwości, wolę takiego który ma wątpliwości, kieruje na badania a nie mówi "to jest autyzm - tu nic nie da się zrobić"

Miasto: Kraków
Odp: Choroba genetyczna?

Ptasia, nie miałem na celu w zaden sposób Panią obrazać,a jesli się Pani tak poczuła to przepraszam. Ja poprostu pisze to przez co przeszłem,co stwierdziłem,w trakcie walki z chorobą mojego synka. Ale widze że nonsensem jest tu opisywanie swoich doświadczeń bo odrazu jest się wywoływanym "do odstrzału". Ptasia,szanuje Pani zdanie,chciałem tylko powiedzięć do jakiego etapu ja doszłem w tym temacie i co stwierdziłem. No cóż,każdy może miec inne zdanie. Nieprawdaż?

Hanuk,piszesz że nie bardzo rozumiem sensu badań genetycznych,otóż dla Twojej wiadomości,podczas trwania choroby u mojego 9 letniego synka bardzo się zagłębiłem właśnie we wpływ genetyki na autyzm i powyżej opisałem to co stwierdziłem,a wierz mi naprawde się przyłożyłem do tego tematu. Myslę że nie bardzo zrozumiałas moją wypowiedż i wyciągnęłaś pochopne wnioski,otóż ja doszukiwałem się przyczyn z autyzmem.A jezeli chodzi o zespół retta, angelmana,fraX to zgodze sie z Toba ze niektóre objawy tych chorób przypominaja zachowania autystyczne ale nigdy nie potwierdzono ich bezpośredniego związku z autyzmem,a jak sa lączone z autyzmem to na zasadzie hipotez. Piszesz o mądrych lekarzach, więc powiem Ci z mojej praktyki,i pewnie dużo osób potwierdi to,że w chorobie naszych dzieci znależć mądrego lekarza tocoś wyjątkowego. Z Twojej wypowiedzi wnioskuje że jestes na początkowym etapie. Ja na tym portalu kazda wypowiedz przyjmuje i napewno z nkazdej wyciągam jakies wnioski,bo przeciez po to jest ten portal żeby się wymieniać doświadczeniami. Pomyslo tym i nie reaguj nerwowo na inne wypowiedzi,bo nie wszyscy muszą się z Toba zgadzac.

Pozdrawiam gorąco.

Miasto: Pune
Odp: Choroba genetyczna?

Chyba wszyscy przechodzimy po diagnozie w szal badan tzw genetycznych , u moich dzieci odkryto genetyczna podatnosc na choroby serca... da da da.. po obu stronach rodziny byly zawaly.. Zgadzam sie z p. Markiem co do badan... my naprawde niewiele jeszcze wiemy na temat genetyki by wyrokowac, ze jak sie juz ma jakis gen to to nic nie mozna z tym zrobic, jest jeszcze srodowisko  no i mutacje... a pozatym to ktory gen jest odpowiedzialny za autyzm? Ok np jesli twoje dziecko ma zespol Downa to nie jest wykluczone ze bedzie mialo tez autyzm, jak masz schizophrenie to moze tez mozesz miec autyzm, albo jak masz rozne choroby metaboliczne itd. Autyzm to jest wielki parasol bo nie mamy lepszej nazwy , to jest tylko objaw jak na przyklad goraczka.. ale co jest zrodlem tej nagle rosnacej liczby dzieci  z problemem ? Wiekszosc dzieci rozwija sie dobrze do pewnego okresu a potem nagle ma regresje, jak bylo w przypadku moich dzieci. Ktory to gen robi taki balagan?

z powazaniem

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

Szanowny Panie Marku, ja też piszę opierając się na własnych doświadczeniach. Moja córka ma również zaburzenia rozwojowe (jeszcze nie do końca zdiagnozowane jako autyzm).

Lekarz pierwszego kontaktu skierował nas do:

-audiologa (słuch)

-neurologa

-endokrynologa (tarczyca)

Lekarz neurolog po dokładnym zbadaniu i obejrzeniu dziecka zlecił wizytę w poradni genetycznej, gdzie dziecko jest oglądane pod kątem cech dysmorficznych, które razem z zachowaniami autystycznymi mogą być objawami poważnych chorób,  np moja córka ma nadwagę i to wzbudziło podejrzenia neurologa.

Z kolei endokrynolog zlecił badanie poziomu wapnia, bo są jakieś zaburzenia we wchłanianiu, które mogą powodować upośledzenie umyłsowe i trudności w uczeniu - na szczęscie u nas jest ok

 Autyzm i np zespół angelmana, retta,  to dwie różne choroby, choć objawy się zazębiają, nie możemy ich ze sobą łączyć ani doszukiwać się związku.

 

tu nie chodzi o, jak piszesz, "wpływ genetyki na autyzm", gdybanie dlaczego moje dziecko jest chore, ale na co

 

Często obserwuje na forach taki schemat:

-problem -> pytanie

potem następuje cała seria postów typu:

- rób to, nie rób tego, tylko metoda X absolutnie nie metoda Y,

wyrzuć mleko, wyrzuć gluten itp

Owszem fora są źródłem wielu cennych rad i wskazówek, ale nie możemy pisać "daj sobie z tym spokój, nie rób tego"

bo nie widzimy z kim mamy do czynienia, a co będzie jeśli pani X zrezygnuje z badań, bo  przecież pan Y wie lepiej a potem okarze się że popełniła błąd .

Czy nie można napisać,że ja zrobiłem, u mnie nic nie wyszło, wg mnie to nie ma sensu ale ty zrób jak uważasz?

 

Kim jestem: Rodzina
Miasto: Gdynia
Odp: Choroba genetyczna?

Witam Wink,

próbowałam dowiedzieć się, jakie badania należy wykonać, jeśli planuje się kolejną ciążę. Otrzymałam następujące informacje (pośrednio od p. Dr Śpili)

1. Badania jakie powinna zrobić matka dziecka to:

- z krwi matki na przeciwciała cytomegalii, różyczki, opryszczki,
toksoplazmozy.

2. Zebrać informacje od rodziny o autyzmie w rodzinie

3.  brać kwas foliowy 15 mg dziennie od pół roku przed planowanym
poczęciem i cały 1 trymestr

4.badania genetyczne może zrobić w w CZD na gen autyzmu- na
tzw."łamliwy, kruchy  chromosom X"- skierowanie od genetyka

Ja to widzę tak:

1. Posiadanie przeciwciał przeciwko chorobom wymienionym w punkcie 1 znacznie ograniczy zagrożenia płodu w przypadku wystąpienia tych chorób w czasie ciąży. Myślę, że warto je wykonać.

2. Zebrać informacje w rodzinie można, czemu nie? Warto wiedzieć ... jednak procenty statystyki - no cóż ... Nawet jeśli w rodzinie stwierdzono jeszcze inne przypadki autyzmu, nie wiemy na 100%, czy kolejne dziecko będzie chore czy nie. To trochę jak loteria - moim zdaniem.

3. Kwas foliowy zaleca się wszystkim kobietom planującym ciążę conajmniej na 3 miesiące przed i podczas 1 trymestru ... tu dowiedziałam się, że nawet na 6 miesięcy wcześniej. Przyjmowanie kwasu to chyba taki standard.

4. Badanie genetyczne dot. kruchego chromosomu x - uważam, że warto zrobić. Jeśli okaże się, że rodzic jest "nosicielem" (nie wiem jakie jest prawdopodobieństwo przekazania łamliwego x - czy 100% - ktoś z Was wie?), może jeszcze raz zastanowić się nad drugim dzieckiem (licząc się z tym, że może być chore) lub zrezygnować (jeśli prawdopodobieństwo przekazania genu jest stuprocentowe). Jeśli rodzic nie jest "nosicielem" może być spokojny, że sprawdził wszystko, co na dziś wiadomo na ten temat i podjąć ryzyko (w nadziei, że kolejne dziecko będzie zdrowe - są chyba spore szane). Co myślicie?

Mam umówioną wizytę w Poradni Genetycznej. Po wizycie, jeśli będziecie ciekawi, pewnie będę mogła powiedzieć coś więcej. Sama mam mnóstwo wątpliwości. Ale wykonam te badania dla własnego spokoju. Nerwy podczas ciąży na pewno nie wpłyną pozytywnie na jej przebieg.

Pozdrawiam Wink
 

Miasto: Śląsk
Odp: Choroba genetyczna?

To ja dodam jeszcze ważną informację. Zdarza się, ze w rodzinie umiera małe dziecko np. na zapalenie płuc, zakażenie itd. Również w autyzmie niektóre dzieci mają obniżoną odporność. Dzisiaj są większe szanse na uratowanie chorującego dziecka, niż naście lat temu. Nie można wykluczyć, że malutkie dziecko, które zmarło np. w wieku roku na zapalenie płuc nie miałoby autyzmu.

Podobno trwają badania  (od 2008) dotyczące leczenia łamliwości kruchego chromosomu, na razie u  dorosłych.

 

http://wiedzomania.pl/index.php/2009/01/lek-na-zespol-lamliwego-chromosomu-x-%E2%80%93-nowa-nadzieja-dla-ludzi-chorych-na-autyzm/

http://jmg.bmj.com/content/46/4/266.abstract

Kim jestem: Rodzina
Miasto: katowice
Odp: Choroba genetyczna?

oczywiscie szukaj genetyka marek kraków przeraza mnie twoj brak wiedzy i niekompetencja przez co wprowadzasz ludzi w błąd moje dziecko przez lata miało diagnoze autyzmu terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatow kiedys ktos powiedział o genetyce okazało sie iż adas ma zespół genetyczny i rezultaty beda znacznie slabsze i nie mów ze genetyka nie ma nic do kolejnej ciazy kim ty czlowieku jestes czy podejmiesz taka odpowiedzialnosc.... przy genetyce trzeba ostroznie podejsc do kolejnego dzieciatka... NIE DORADZAJ bo mozesz kogos bardzo skrzywdzic....

Mama adasia 7 let od trzech lat nie autystyka

Miasto: Rawicz
Odp: Choroba genetyczna?

popieram milus!

jeśli chce się odpowiedzialnie podejść do kwestii powiększenia rodziny,warto wiedzieć czy i w jakim stopniu jesteśmy "zagrożeni" genetycznie. W mojej ocenie lepiej wiedzieć jakie podejmuje się ryzyko (i jakie są tego konsekwencje) niż liczyć że "jakoś to będzie". Ja już wiem że mam wadę genetyczną i nie chcę podejmować ryzyka bo jest ono dla mnie zbyt duże. Myślę że nie dalibyśmy rady z mężem finansowo i pod każdym innym względem więc się na to nie decydujemy. Dziecko to poważne zobowiąznie i trzeba myśleć o tym przed a nie po fakcie.

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

Uleńka

to jest cytat ze strony FraX dotyczący zespołu łamliwego chromosomu

"Sposób dziedziczenia przedstawia się następująco.

Chory mężczyzna przekazuje chromosom X (w którym znajduje się zmutowany gen) wszystkim córkom, ale nie przekaże go żadnemu synowi. 

Kobieta ma ryzyko przekazania dzieciom 50% zmutowanego genu dotyczy to zarówno synów i córek.

Na dziedziczenie sprzężone z chromosomem X wskazują przypadki niepełnosprawności intelektualnej, u mężczyzn z rodziny kobiety u jej braci, siostrzeńców, braci matki, kuzynów ze strony matki (synów sióstr matki).

Mamy też w praktyce do czynienia z pierwszym przypadkiem pojawienia się niepełnosprawności intelektualnej w rodzinie i ustalenie dziedziczenia jest znacznie trudniejsze. Ze względu na występującą permutację dopiero po kilku pokoleniach choroba ta może się ujawnić permutacja przechodzi w mutację.

Nosicielami permutacji jest 1 na ok. 250 kobiet oraz 1 na 700 mężczyzn."

Należy nadmienić, że u premutantów nie występują żadne objawy, które mogłyby stwierdzić nosicielstwo. U niektórych kobiet występuje wcześniejsza menopauza. U osób po 50 roku życia, którzy są obciążeni permutacją FMR1 mogą pojawić się objawy przypominające chorobę Parkinsona:

            - ataksja,

            - drgawki,

            - zaburzenia równowagi,

            - ubytki pamięci.

Często mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami zmiany genetycznej i przekonują się dopiero wtedy gdy zespół zostaje zdiagnozowany u wnuczka."

Czyli zbierając wywiad w rodzinie nalezy brać pod uwagę przypadki choroby parkinsona u ojca kobiety

 

Kim jestem: Inne
Miasto: Mazowsze
Odp: Choroba genetyczna?

NIe mam bladego pojęcia dlaczego mój syn jest chory. Ale po 2 latach zadreczania sie tym dla czego, od czego dałam sobie spokuj bo NIKT nie wie i mi nie odpowie jak wiekszości rodzicom. Lepiej skupić się na terapii i wszystkim tym co moze pomóc.

Miasto: Rawicz
Odp: Choroba genetyczna?

ale jazda!  HANUK dzięki Tobie wszystko zaczyna mi się układać w jedną całość...Rodzeństwo mojego taty,dziadek ze strony taty... w 50% cierpią na Parkinsona... nigdy na to tak nie patrzyłam,dziękuję za otwarcie mi oczu! Smile

pozdrawiam Smile

Kim jestem: Rodzina
Miasto: katowice
Odp: Choroba genetyczna?

oczywiscie czasem nie warto szukac przyczyny mnie raczej interesowało dlaczego moje dzecko ktore dosc dobrze jak na "autystyka" funkcjonuje nie idzie dalej mianowicie oddziaływania terapeutyczne byly nie wlasciwe

byla behawioralna, integracja sensoryczna, metoda opcji i wiele mniejszych pomiedzy i nic a wlasciwie czasem gorzej

teraz walczymy z objawami choroby a nie objawami zaburzenia

 si zostalo ale ruszylo

i w terapi i rodzinie adoptowalismy klare nie jest łatwo ale bynajmniej zrobilismy wszystko co w naszej mocy by "kolejnemu"dziecku nie dawac bagazu nasz adas nosi go za cała rodzine a klara też musi pokonywac trud rozumienia tego brutalnego świata

pozdrawiam

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

Ptasia,

dziadek ze strony taty chyba nie pasuje, bo mężczyzna nie przekazuje wadliwego genu synom - tylko córkom a te z kolei swoim synom (lub córkom)

Jeżeli już to dziadek ze strony matki,

nie w każdym pokoleniu objawy są widoczne, ale często narastają

 

Być może dziedzieczniu podlega jakaś skłonność do pewnego rodzaju chorób (?)

A macie zdiagnozowanego FraX?

Kim jestem: Rodzina
Miasto: Gdynia
Odp: Choroba genetyczna?

Hanuk Wink, dzięki za odpowiedź. Przeanalizuję sobie wszystko. Pozdrawiam Wink.

Miasto: Rawicz
Odp: Choroba genetyczna?

Hanuk faktycznie się rypłam! Smile a odpowiadając na Twoje pytanie,tak ja i syn jesteśmy zdiagnozowanymi FRAX-ami, niestety.... Sad(((

Miasto: Kraków
Odp: Choroba genetyczna?

Potwierdzam słowa vishion,lepiej skupić się na skutecznej ternapii.

Milus,nie zycze sobie żebys mie obrażał,ten portal sł€ży do wymiany doświadczeń miedzy rodzicami a nie do twoich chorych wydumań. Proponuje troche praktyki niedowartościowany człowieczku,i zanim znów kogoś obrazisz to poczytaj coś fachowego opartego na faktach a nie sci_fi.

Pozdrawiam.

Miasto: Lubuskie
Odp: Choroba genetyczna?

Panie Marku,  rzeczowa wymiana doświadczeń to jedno a wmawianie komuś głupoty i narzucanie swoich przekonań to drugie

Wydaje się Panu, że tylko te osoby, których dzieci chorują dłużej mają wyłączność na doradzanie i fachową wiedzę?

Reszta to tylko "sci_fi" ?

Oto nie, istnieje również inna "fachowa wiedza oparta na faktach" nie tylko ta którą Pan przerabiał i przeżył

Co wg Pana jest błedem i głupotą?

Zrobienie badań po to, żeby dowiedzieć się, że nasze dziecko nie ma autyzmu, ale inna chorobę i jest jakieś ryzyko, że następne dziecko też może być chore?

 

Miasto: Kraków
Odp: Choroba genetyczna?

hanuk,nigdy nikomu nie wmawiałem głupoty i nie narzucałem swoich przekonań,a pisałem to co osobiście przerabiałem w związku z moim synkiem. Pytasz mnie co wg mnie jest błedem i głupotą? Odpowiem Ci: Twoje wypowiedzi pełne agresji i pustoty.

Pozdrawiam mimo to.

Miasto: Gdańsk
Odp: Choroba genetyczna?

U mojej córeczki też pojawiły się objawy autyzmu w po 3-cim roku życia a ostatecznie stwierdzono: podejrzenie Zespołu Retta.

Miasto: inowrocław
Odp: Choroba genetyczna?

Choroby genetyczne zapraszam

http://komdax.com/zdrowie/index.php

gab
Badge 9900
Miasto: stalowa wola
Odp: Choroba genetyczna?

mam 33  lata i mam autyzm. Gdy byłam małym dzieckiem strasznie się z tym męczyłam gdyż na tamte czasy nikt nawet nie myslał o takie chorobie i ja bym teraz nie wiedziała gdyby nie diagnoza mojego brata 16 lat. mianowice spełnia on wszelkie kryteria autyzmu łącznie z machaniem ręką itd. Ja miałam i mam do chwili obecnej te same objawy co i on.A teraz dodam że jestem mężatką mam dzieci i jedno z nich tez ma autyzm.Chyba jednak genetyka tylko lekarze jeszcze tego nie dowiedli( wstecz po analizie rodzinie juz wiemy że na sza babcia miała ta sama chorobę ).

eli
Badge 9900
Miasto: Gdynia
Odp: Choroba genetyczna?

ja na autyzm patrzę, nie jako na jednostkę chorobową, a  "nasilony" zestaw cech osobowości, występujacych u innych członków rodziny- rodziców, dziadków.

Czy osobowość dziedziczymy?

Trafnie zagadnienie to podsumowuje prof. Włodzimierz Oniszczenko z UW w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej": "Gen zawiera informacje o kodowaniu białek. To one uczestniczą w tworzeniu mechanizmów odpowiedzialnych za podłoże nerwowe człowieka, tj. system neuroprzekaźników w mózgu czy hormonów. Dopiero te mechanizmy stanowią podstawę do rozwoju pewnych postaw i zachowań. Jakby tego było mało, rodzą się one w określonym środowisku, które może im sprzyjać bądź przeciwnie. Podsumowując: geny to predyspozycje. Ale za ich wyzwolenie odpowiada środowisko".

Myślę, że to optymistyczne wiedzieć, że każdy "autysta" bez względu na to co odziedziczył po swoich rodzicach i gdzie się wychowuje pojawia się w naszym życiu nieprzypadkowo. Tylko po to, aby dać świadomość i możliowść refleksji nad osobowością nas samych i w konsekwencji podjęcia próby zmiany na lepszych...

mama 3 letniego Tymona

Miasto: Katowice
Odp: Choroba genetyczna?

Ludzie z autyzmem są czasem kilkakrotnie inteligentniejsi niż ludzie zdrowi, o samym autyźmie czytuję na portalach typu http://www.zdrowyportal.pl/choroby-genetyczne-cat/ oraz oglądam wykłady na youtube Smile

Miasto: Warszawa
Odp: Choroba genetyczna?

 

Minęły już lata i od Twojego postu, i od wykładu, który polecasz. Kilka razy do niego już podchodziłem, ale początek wyglądał mi na typowe "polskie" czytanie slajdów i nudę. W końcu się przemogłem i im dłużej oglądałem, tym bardziej mnie wciągał.

 

WARTO TO ZOBACZYĆ

 

Jest sporo informacji ciekawych. Są podane źródła. Można je prześledzić, sprawdzić.... Mam jednak wrażenie, że genetycy ciągle szukają po omacku, i...Chyba najlepiej ujęła to autorka wykładu w informacji obecnie znajdującej się na stronie projektu (http://autyzm.wum.edu.pl/?q=node/112):

"Dotychczas przebadaliśmy pewną liczbę zmian w DNA - nie znaleźliśmy jednak istotnych statystycznie różnic między dziećmi z autyzmem, które wzięły udział w projekcie, a dziećmi rozwijającymi się prawidłowo."

Czyżby te badania, które zostały przytoczone w wykładzie, wykazujące podstawy genetyczne autyzmu miały takie same podstawy naukowe, jak cudowne właściwości szpinaku przez dekady opiewanego na podstawie… błędu jednego badania. Ale przez długie lata nikt tego nie wyprostował.

W przypadku chorób genetycznych są badania genetyczne czy anatomiczne ich diagnozy (jak np. przezierność karkowa nawet przed urodzeniem).

W przypadku autyzmu brak takich badań. Na wykładzie jest pokazany schemat z kolorowymi miejscami, gdzie w genotypie są obserwowane zmiany (cokolwiek to znaczy) u osób autystycznych. Ale czy z bardzo podobnymi genami nie ma NT? Wygląda mi to ciągle na szukanie po omacku za pomocą kłamstwa statystycznego. Pewnie wśród kibiców piłki nożnej jest prawie 2x większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty, za to bliskie zera raka jajników. Ale czy to znaczy, że wystarczy, że pan przestanie kibicować, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania? A pani zacznie kibicować, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania?

A może to nie "syndrom" tylko ewolucja? Oddalamy się od siebie. Stukamy w te klawisze czy ekrany dotykowe. Nie patrzymy w oczy "rozmówcom", jesteśmy nastawienie i rozliczani za efekty, nie relacje (te sa tylko narzędziem w rękach sprzedawców, żeby osiągnąć efekt). Wykorzystujemy innych jak narzędzia. My. NT uczymy się tego. Nasze dzieci coraz częściej mają to "w genach"....

Tak czy inaczej, moim zdaniem ciągle nie wiadomo co to jest i jakie ma przyczyny.

Miasto: rzeszów
Odp: Choroba genetyczna?

U mojego syna zdiagnozowano autyzm. Mimo rocznej terapii nie robi postępów. Podejrzewam zespół łamliwego chromosomu x (siostra mojej matki - znaczne upośledzenie umysłowe, ich ojciec nie do końca normalny), obawiam się, że mogę być nosicielką. Zamierzam zrobić pod tym kątem badania genetyczne. Boję się, że moje obawy się potwierdzą, bo liczyłąm na to, że syn w przyszłości będzie mógł prowadzić normalne życie, jeśli to typowe upośledzenie umysłowe - raczej nie. I co dalej? Mam pytanie do osób, u których lub ich dzieci stwierdzono ten zespół - jakie terapie należy wówczas stosować? Czy można liczyć na jakąś poprawę?

Miasto: Nowy York
Odp: Choroba genetyczna?

Wiem, ze to wpis sprzed 4 lat, ale byc moze dotrze do Pani ta wiadomosc. Tak, przy nosicielstwie proby urodzenia dziecka bez fragile x to loteria- 50 % procent szans na to, ze przekaże sie dziecku zdrowy x. Przy przekazaniu łamliwego procent szans na dziecko z nosicielstwem  i na dziecko z zespołem zależy juz od wielkości powtórzeń mamy. Przy moich 70powtorzeniach miałam szanse 30 % na chore dziecko. Coreczka jest zupelnie zdrowa- dostala zdrowy X, synek ma nosicielstwo- ma 3 latka I rozwija sie wspaniale( mowil zdaniami na 18 miesiecy, teraz probuje czytac, jest zdrowy, choc w przyszlosci - w wieku doroslym moga grozic mu problemy neurologiczne ( Fxtas).Wiem, ze mialam szczescie, ryzyko bylo duze. Chcialam tylko dodac Pani otuchy, ze szansa jest zawsze. Ja mialam dostep do wczesnych badan -10 ty tydzien ciazy- wyniki w kilka dni. Pozdrawiam!

Miasto: Nowy York
Odp: Choroba genetyczna?

Wiem, ze to wpis sprzed 4 lat, ale byc moze dotrze do Pani ta wiadomosc. Tak, przy nosicielstwie proby urodzenia dziecka bez fragile x to loteria- 50 % procent szans na to, ze przekaże sie dziecku zdrowy x. Przy przekazaniu łamliwego procent szans na dziecko z nosicielstwem  i na dziecko z zespołem zależy juz od wielkości powtórzeń mamy. Przy moich 70powtorzeniach miałam szanse 30 % na chore dziecko. Coreczka jest zupelnie zdrowa- dostala zdrowy X, synek ma nosicielstwo- ma 3 latka I rozwija sie wspaniale( mowil zdaniami na 18 miesiecy, teraz probuje czytac, jest zdrowy, choc w przyszlosci - w wieku doroslym moga grozic mu problemy neurologiczne ( Fxtas).Wiem, ze mialam szczescie, ryzyko bylo duze. Chcialam tylko dodac Pani otuchy, ze szansa jest zawsze. Ja mialam dostep do wczesnych badan -10 ty tydzien ciazy- wyniki w kilka dni. Pozdrawiam!

 

Miasto: Pomorskie
Odp: Choroba genetyczna?

Witam to i ja zapytam...mam corke 4 lata autyzm atypowy,wiem,ze nikt nie da gwarancji urodzenia drugiego zdrowego dziecka,ale jak sobie pomyślę,ze jednak jest cień szansy...jakie muszę zrobić C badania żeby coś wykluczyć,potwierdzić? Dodam,ze w rodzinie (kuzynka męża w pierwszej linii również ma autyzm...)występuje,brat mojego taty a więc najbliższy wujek niepełnosprawność int.w stopniu lekkim.chciielibysmy zrobić badanie genetyczne ale nie bardzo wiem co i jak... Z góry dziękuję za odpowiedź 

Miasto: Warszawa
Odp: Choroba genetyczna?

Jak twierdzą liczni naukowcy autyzm ma podłoże genetyczne. Tylko jakoś nikt nie potrafi zdjagnozować go na podstawie genów. Jeżeli nie występują inne problemy, tylko "czysty" autyzm, to jak nam powiedział prof. Korniszewski i co powtórzył dr. Wroniszewski jedyne badania genetyczne, które coś mogą powiedzieć przeprowadza Centrum Zdrowia Matki Polki. Niestety dokładnej nazwy badania nie pamiętam. Te, które oferują inne ośrodki niewiele wnoszą w takiej sytuacji.

Miasto: Pomorskie
Odp: Choroba genetyczna?

Bardzo dziękuję za odpowiedź...dziś dostałam skierowanie do poradni genetycznej,sama nie wiem czego mamy się spodziewać,co takiego badają w pierwszej kolejności...Jak wygląda cala ta procedura i czego właściwie się spodziewać..ps: 2 tygodnie temu byliśmy u psychiatry jako ze nasze dzieci powinny byc pod opieka psychiatry pojechalismy i formalnie przeprowadzają weryfikację tej diagnozy,która mamy,u  nas poszła bardzo do przodu mowa,gdy córce niewygodnie było już odpowiadać na pytania powiedziała do Pani psychiatry,ze nie będzie odpowiadała na to pytanie.Ona chce wszystko wiedzieć co będziemy robić,co będzie potem a więc tak jak piszesz Kaizen kontrola, na szczęście nie ma już takich szalow i złości gdy jest zmiana planów ale i tak woli i chce być o wszystkim informowania.Pozdrawiam serdecznie

Miasto: De
Odp: Choroba genetyczna?

Witam. Przez 2lata mielismy diagnozę ,,autyzm wczesnodziecięcy", w końcu, po roku oczekiwania przyszły wyniki badań genetycznych. Okazało się, że synek ma zespół Angelmana. Czekaliśmy długo, bo tak jak mi objaśniał genetyk będą szukać do skutku,poza tym jak się dowiedziałam właśnie do Angelmana trzeba dużo czasu i wielu dodatkowych testów. Dlatego jeśli jakieś pseudo laboratorium oferuje Wam wyniki po 3-4 miesiącach, prawdopodobnie lecieli ,,po łebkach" i szukali Fragiles X Syndrom.

Do czego zmierzam? Mój syn to typowy, ,,książkowy" autysta. Nie reagował na imię, nie widzi dzieci,nie próbuje się z nimi bawić, układa klocki w rzędy, ma wybiórczość żywieniową,stymuluje się określonymi przedmiotami, lubi piasek, wodę, no i oczywiście nie mówi i ma swój świat :( 

Z Angelmanem mamy dużo mniej wspólnego: nie ma charakterystycznego wyglądu, dobrze biega (nie ma kłopotu z chodzeniem),śmieje się w sytuacjach adekwatnych (był z tym problem ale z diety wykluczyliśmy cukier), stał się spokojniejszy, bardziej skoncentrowany po wykluczeniu mleka krowiego) jednak geny mówią inaczej...

Jeśli chce ktoś poczytać o genach, zwłaszcza chromosomie 15 proszę wrzucić w wyszukiwarkę jasiubaumann, jest tam wzmianka o autyzmie. 

Miasto: De
Odp: Choroba genetyczna?

Dokładnie! Tylko porządne laboratorium! Nie polecam laboratoriów, badań za  tysiące złotych, które nic nie wniosą. My robiliśmy badania w Bonn.

Miasto: Rzeszów
Odp: Choroba genetyczna?

Witam

Za dwa tygodnie mam pierwszą wizytę w Instytucie Matki i Dziecka. Wcześniej przeprowadziłam badania kariotypu partnera, swojego i dziecka chorego na autyzm z NI w stopniu znacznym. Zrobiono dziecku również badania na frax i angelmana. Wynik wyszedł negatywny jednak genetyczka twierdzi ,że dziecko wg niej ma dysproporcje w budwie ciała(mimo ,że wszystko się mieści w normie). Mam pytanie : Czy ktoś robił może badania mikromacierzy ?Jestem ciekawa czy one coś wykarzą dziecku skoro wcześniejsze nic nie wykazały.

Miasto: Poznań
Odp: Choroba genetyczna?

Ja się zbieram na mikromacierze, tylko, że u nas są płatne więc na razie nie mam kasy ma badanie dla samego badania. Z tego co wiem mikromacierze mogą ujawnić wadę genetyczna która jest niewielka i w kariotypie nie wychodzi. Jeśli genetyczka mówi, że warto to spróbujcie.

Miasto: Rzeszów
Odp: Choroba genetyczna?

Właśnie jedziemy tam 19 września , rejestrowałam się w styczniu na NFZ puki co do poradni genetycznej w Instytucie Matki i Dziecka także licze ,że zrobię te badania na NFZ .Nie śpieszy mi się puki co więc czekam ale warto by było wiedzieć bo syn jest moim pierwszym dzieckiem. Miałam 19 lat jak go urodziłam także planując kolejne dziecko chciałabym więdzieć czy jest szansa na zdrowe.

Miasto: Warszawa
Odp: Choroba genetyczna?

Pilne !!!

 

Poszukuję chorego dziecka o objawach:
 

- bardzo wysokie IgE ponad 3000,

- hipotonia mięśniowa

- ataksja (zaburzenia równowagi)

- brak mowy

- problemy immunologiczne

- brak szkliwa w uzębieniu

- zaburzenia snu

- spektrum autyzmu

- problemy gastroenterologiczne

 

Odnalezienie takiego dziecka zagwarantuje mojemu, jak również Państwa dziecku postanowienie właściwej diagnozy, poprzez najnowsze badania genetyczne. Warunkiem jest odnalezienie drugiego dziecka o identycznych objawach.

 

Osoby, które również mają problemy z diagnozą choroby proszę o pilny kontakt pod numerem:
660 862 933

Miasto: wawa
Odp: Choroba genetyczna?

No to zbadaj swoje dziecko, a nie szukasz jakiegoś królika doświadczalengo.

Miasto: Poznań
Odp: Choroba genetyczna?

warszawa_pomoc, nie wiem czy znajdzie się taka osoba która ma indentyczne objawy.

Miasto: Erlangen
Odp: Choroba genetyczna?

Cóż, jest ponoć tak, że każdy autysta ma pwene trzy geny inne niż reszta populacji. Jednakże nie każdy kto te geny ma, jest autystą.

Gdyby autyzm był wyłącznie genetyczny, to poziom autyzmu byłby od setek lat ten sam. A nie jest. Autyzmu jest coraz więcej. Jak wiadomo, środowisko wpływa na nasze geny. Również toksyny.

Nie dajmy sobie wmówić, że ulepszona diagnostyka powoduje, że wykrywany większą ilość autystów.

W roku 2015 było w USA jedno na 50 dzieci w 2016 jedno na 35 możecie sobie sami pociągnąć ten wykres. Pierwszy przypadek autyzmu zarejestrowano w październiku 1931r. To rok w którym wprowadzono szczepionki do szkół w USA. We wspólnocie Amiszy nie ma ani jednego przypadku autyzmu: oni nie szczepią dzieci.

 

Polecam: http://www.jpands.org/vol8no1/geier.pdf