Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Autyzm

Co to jest Autyzm

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, które charakteryzują nieprawidłowości w trzech obszarach

  • Interakcji społecznych -- na przyklad dziecko nie zaczepia rodzica, nie przynosi i nie pokazuje zabawek, nie dzieli się radością, nie bawi się z rówieśnikami,
  • Komunikacji -- na przykład dziecko nie patrzy w oczy, nie zagaduje, nie gestykuluje: nie kiwa głową na tak i nie kręci na nie,
  • Zachowania i zainteresowań – sztywne, stereotypowe wzorce aktywności -- na przykład dziecko jest nienaturalnie przywiązane do jakiegoś przedmiotu, wykonuje jakąś czynność całymi godzinami, układa rzeczy w linię, nie potrafi bawić się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem, w kółko zadaje te same pytania.

Nieprawidłowości muszą wystąpić przynajmniej w jednych z trzech obszarów przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Autyzm to zaburzenie bardzo złożone i niejednorodne. Często osoby z autyzmem inaczej odczuwają ból, mogą być nadwrażliwe na dotyk, hałas czy zapachy. Niektóre dzieci z autyzmem jedzą jedynie pokarmy o określonej konsystencji lub kolorze bądź też chcą w ogóle jeść. Wiele ma problemy ze snem. Dokładne kryteria diagnostyczne autyzmu znajdują się w artykule Czym jest autyzm i Kryteria diagnostyczne autyzmu.

Szacuje się, że autyzm dziecięcy występuje u około 1-2 osób na 1000, co oznacza, że w Polsce żyje około 50.000 osób z autyzmem.

Często mówi się, że autyzm dotyka całych rodzin, ponieważ zwykle otrzymanie diagnozy zmienia nieodwracalnie życie całej rodziny. Jeśli członek Twojej rodziny ma autyzm pamiętaj, że nie jesteś sam. Jest wiele organizacji, które Ci pomogą. W internecie znajduje się wiele społeczności zrzeszających takie osoby jak Ty, jak choćby nasze forum, gdzie możesz podyskutowac zarówno z członkami rodzin, jak i specjalistami.

Spektrum autyzmu

Powszechnie używa się pojęcia ,,zaburzenia ze spektrum autyzmu'' (ang. Autism Spectrum Disorders, ASD), obejmującego autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera i całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone.  Zaburzenia ze spektrum autyzmu występują u ok. 1 na 110 osób. 

O Forum Autyzmu

Jeśli jesteś na Forum Autyzmu po raz pierwszy wejdź na stronę przygotowaną specjalnie dla Ciebie: Pierwsze kroki. Jest tam krótki opis czym jest Forum Autyzmu i co możesz znaleźć na naszych stronach.