Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Zaburzenia dezintegracyjne

Z okazji Światowego Dnia Autyzmu - 2 kwietnia - na Forum Autyzmu zaprezentujemy cykl artykułów.

Życzymy miłej lektury!

 

Zaburzenie dezintegracyjne czy zaburzenia dezintegracyjne w klasfikacji ICD-10 figuruje jako Inne dziecięce zaburzenia dezintegracyjne (F84.3) i należy do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych.

Cechą charakterystyczną zaburzeń dezintegracyjnych jest początkowy, prawidłowy rozwój dziecka minimum do 24 miesiąca życia. Następnie następuje regres -- dziecko bardzo szybko, w ciągu kilku miesięcy, traci opanowane uprzednio umiejętności. Regres następuje w co najmniej kilku strefach rozwojowych, w tym w obszarach związanych z autyzmem, czyli w obrębie komunikacji, interakcji społecznych oraz wzorców zachowań i zainteresowań.

U dziecka może wystąpić okres objawów zwiastunowych - dziecko staje się nadruchliwe, niespokojne, nieposłuszne i płaczliwe. Następnie dochodzi do zubożenia i zaniku mowy oraz dezintegracji zachowania, regresji umiejętności społecznych i zabawy, utraty zainteresowania otoczeniem. Może wystąpić utrata kontroli zwieraczy i panowania nad ruchami. Zwykle po kilku miesiącach stopniowego tracenia kolejnych umiejętności następuje stabilizacja i czasami nieznaczna poprawa. Jednak u większości dzieci upośledzenie utrzymuje się.

Zaburzenia dezintegracyjne są niezwykle rzadkie i większość diagnostów mogła nigdy nie spotkać się dziećmi na nie cierpiącymi. Występuje u ok. 1,7 osób na 10 000, częściej u chłopców (Fombonne E (2002) Prevalence of childhood disintegrative disorder. Autism 6(2): 149-57).

 


Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.