Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Profil Psychoedukacyjny dla Młodzieży i Dorosłych (AAPEP)

Profil Psychoedukacyjny dla Młodzieży i Dorosłych (ang. Adolescent and Adult Psychoeducational Profile, AAPEP) stanowi rozszerzenie narzędzia PEP ( Profil Psychoedukacyjny, ang. Psychoeducational Profile) i służy ocenie aktualnych i potencjalnych umiejętności potrzebnych do prawidłowego i jak najbardziej niezależnego funkcjonowania osoby badanej. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 roku życia i dorosłych.

W przeciwieństwie do PEP, AAPEP nie bazuje na poziomach rozwojowych, większą uwagę poświęcono również umiejętnościom społecznym.


AAPEP składa się z trzech skal:
  • Skala Bezpośredniej Obserwacji - realizowana w placówkach terapeutycznych, analogicznie do PEP
  • Skala Zajęć Domowych - wywiad z opiekunem lub wychowawcą
  • Skala Zajęć Szkolnych i Pracy - wywiad z nauczycielem lub przełożonym

Każda ze skal dzieli się na sześć obszarów funkcjonowania:

  1. Umiejętności wykonawcze - np. zadania i pytania dotyczące sortowania, liczenia, używania narzędzi kuchennych, gotowania, sprzątania.
  2. Samodzielne funkcjonowanie - np. zadania i pytania dotyczące dbania o wygląd zewnętrzny, mycia, jedzenia, zdolności do samodzielnego korzystania z komunikacji publicznej, posługiwania się pieniędzmi.
  3. Umiejętność spędzania wolnego czasu - np. zadania i pytania dotyczące gier interaktywnych, słuchania muzyki, inicjowania aktywności w grupie i podążania za grupą.
  4. Adaptacja do pracy - np. zadania i pytania dotyczące samodzielnej prac, reakcji na przerwanie lub przedłużenie pracy, znajomości przepisów bezpieczeństwa, czy pracy grupowej.
  5. Komunikatywność - np. zadania i pytania dotyczące stosowania imion ludzi, nazw przedmiotów, zdolności zgłaszania podstawowych potrzeb.
  6. Zachowania interpersonalne - ocena zachowań interpersonalnych wobec osób znajomych i nieznajomych.

 

* Zdjęcie zostało zrobione przez: varyamo, Argentina

Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.