Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Autyzm atypowy

Z okazji Światowego Dnia Autyzmu - 2 kwietnia - na Forum Autyzmu zaprezentujemy cykl artykułów.

Życzymy miłej lektury!

 

Autyzm atypowy to jedno z zaburzeń ze spektrum autyzmu należące do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych F84 zgodnie z klasyfikacją ICD-10. Przyporządkowano mu kod F84.1. Od autyzmu dziecięcego różni się albo innym momentem wystąpienia objawów u dziecka albo niespełnieniem wszystkich trzech kryteriów diagnostycznych. Należą do nich nieprawidłowości w obrębie a) komunikacji, b) interakcji społecznych oraz c) wzorców zachowań i zainteresowań.

Czyli objawy występują po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia albo objawy nie są wystarczająco nasilone w jednym lub dwóch obszarach nieprawidłowości, mimo obecności pozostałych objawów charaktersytycznych dla autyzmu.

Autyzm atypowy diagnozowany jest najczęściej u osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, których niski poziom funkcjonowania sprawia, że nie wszystkie charakterystyczne dla autyzmu zachowania mogą się ujawnić. Autyzm atypowy jest znacznie rzadziej diagnozowany niż autyzm dziecięcy (F84.0) czy całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone (F84.9).

 


Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.