Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

ADOS - pierwsze w Polsce wystandaryzowane narzędzie obserwacyjne do diagnozowania autyzmu

ADOS (ang. Autism Diagnostic Observation Schedule) to protokół obserwacji służący do diagnozy autyzmu, stanowiący, wraz z wywiadem ADI-R (ang. Autism Diagnostic Interview-Revised) tzw. ,,złoty standard" diagnozy w krajach zachodnich.

W lipcu 2010 r. Western Psychological Services, właściciel narzędzia, oficjalnie zaakceptowało przetłumaczoną przeze mnie polską wersję ADOS do diagnozowania na potrzeby badań naukowych. Narzędzie ADOS mogą używać zarówno psychiatrzy, psychologowie jak i pedagodzy, ale po odpowiednim przeszkoleniu.

ADOS jest wystandaryzowanym protokołem bezpośredniej obserwacji pacjentów. Standaryzacja ,,polega na dokładnym określeniu procedury prowadzenia badania, co sprawia, że jest ono niezależne np. od diagnosty.
Do tej pory nie było w Polsce żadnego w pełni wystandaryzowanego narzędzia do diagnozownia autyzmu. Ponadto ADOS jest instrumentem częściowo ustrukturalizowanym, co oznacza, że diagnostę obowiązuje określony schemat postępowania w trakcie badania. ADOS występuje w postaci czterech modułów, z których każdy przeznaczony jest dla osób w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju językowego:

  • MODUŁ 1 (Okres przedwerbalny/pojedynczych słów)
  • MODUŁ 2 (Mowa zdaniowa)
  • MODUŁ 3 (Mowa płynna dziecko/nastolatek)
  • MODUŁ 4 (Mowa płynna nastolatek/dorosły)

Minimalny wiek umysłowy (nie chronologiczny), w którym można przeprowadzić badanie ADOS to 15 miesięcy. Czas trwania badania to 30-45 minut.
 

Obecnie trwa projekt badania dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu narzędziem ADOS we współpracy trzech ośrodków:

  • Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, osoba odpowiedzialna: mgr Izabela Chojnicka
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i ośrodek Adesse, osoba odpowiedzialna: dr Joanna Kwasiborska

Wszystkie chętne do wzięcia udziału w projekcie rodziny proszę o kontakt na adres: autyzm (małpa) wum.edu.pl.

 

* Zdjęcie zostało zrobione przez: Stephen Eastop, Melbourne, Victoria, Australia


Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.