Witaj na Forum Autyzmu
Rozmiar czcionki
Zaloguj

Neurobiologia autyzmu

Jak dotąd sformułowano wiele psychologicznych teorii autyzmu, z których te powszechnie przyjęte (Artykuł: Psychologiczne teorie autyzmu) skupiają się głównie na zaburzeniach funkcji poznawczych osób z ASD (ang.Autism Spectrum Disorders, zaburzenia spektrum autystycznego). U podłoża każdej z nich leżą nieprawidłowości w rozwoju mózgowia zarówno w okresie pre- jak i postnatalnym. Anomalie dotyczą liczby i wielkości neuronów, budowy dendrytów, nieprawidłowych połączeń zarówno w obrębie istoty białej jak i szarej mózgowia (Minshew, 2007). Zmiany w obrębie różnych części mózgowia skorelowane z autyzmem, wraz z przypisaniem ich do charakterystycznych objawów tworzących autystyczną triadę będącą podstawą diagnozy, przedstawiono na rysunku 1.

Zmiany  w mózgowiu związane z deficytami w obrębie autystycznej triady [Amaral et al., 2008]

 

Bibliografia:

1. Amaral,  D.G., Schumann, C. M., Nordahl, C.W. (2008). Neuroanatomy of autism. Trends in Neurosciences 31(3): 137-145.

2. Minshew N.J., Williams D.L. (2007). The new neurobiology of autism: cortex, connectivity, and neuronal organization. Arch Neurol. 64(7):945-950.

Chcesz coś dodać od siebie? Chciałbyś zgłosić swoje uwagi? Skomentuj ten artykuł na forum. Zapraszamy!
Jeśli jesteś w stanie pomóc innym dzieląc się swoimi doświadczeniami: napisz artykuł poradnika. Opisz, jak zdobyć diagnozę, jak ubiegać się o miejsce w przedszkolu, jak przebrnąć problemy z ZUSem albo jakie książki polecasz.
Nie bój się eksperymentować, Twoja porada będzie widoczna na spisie porad dopiero gdy będzie gotowa.